עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

מעריב פותח את העונה בסערה

leave a comment »

25.10.2007

היום הזה כולו כדורסל, בעיקר מכבי ת"א, ומאיפה שלא תפתחו עיתון נשפכת דמותו של עודד קטש. ידיעות אחרונות ומעריב יוצאים עם מגזיני פתיחת העונה, בעוד שהארץ מוציא מוסף ספורט רגיל של 8 עמודי סדין, המוקדשים ברובם לפתיחת העונה האירופית. את סיקור פתיחת העונה בארץ הם משאירים כנראה ליום ראשון, כך שצפוי עיתון ספורט עמוס במיוחד ביחד כולל מחזור כדורגל.
לעניות זכרוני המידלדל, נראה שהפעם ההתרגשות במערכות העיתונים גדולה במיוחד בגלל מינויו של קטש למאמן, עובדה שגורמת לכולם להתפייט על תצלומו ולהגג אלפי מילים עליו ועל מכבי. כולם מפרגנים ומלאי כבוד לבחור. מגדיל לעשות מעריב שבשער מוסף הספורט היומי (לא מגזין פתיחת העונה) שם את קטש בחצי גוף עירום ומשאיר אותו לחסדיו של עפר שלח, שב-300 מלים הופך אותו לאליל. מכיוון שהארץ מחוץ לתמונה היום, נותרתי עם ניתוח והשוואה של שני מגזיני הפתיחה של ידיעות ומעריב.
 

שעריםידיעות אחרונות שוב הולך, כמו במגזין הפתיחה לעונת הכדורגל, על משהו שונה והפעם זהו איור של עודד קטש כמורה בכיתה כשכמה תלמידים נודניקים מנסים להפריע לו. הכותרת היא "בית ספר לכדורסל". בידיעות בוחרים להגיש את המוסף ברוח הגימנסיה, כשעמודי הקבוצות בהמשך מסודרים לפי תמונות מחזור. אני לגמרי לא נגד איורים או קריקטורות, בתנאי שייעשו ברמה גבוהה ויביעו כמובן מסר עוקצני. בהארץ יש כמה בעלי מקצוע כאלה, כמו בידרמן המאוד שנון. האיור של אופיר שרר בידיעות הוא חביב, לא יותר, המסר פשטני, אותי הוא השאיר אדיש. הציון: 5.

מעריב: ברחוב קרליבך יושבים אנשים יצירתיים, וברוח נוסטלגית משהו הם העמידו כדורסלנים מארבעה דורות על הכביש בנוסח אבי רואד של הביטלס. תנחום כהן מינץ, בועז ינאי, תומר שטיינהאור ועמרי כספי, תחת הכותרת מירוץ הלפיד. זה צילום שמחזיק את הקורא דקה ארוכה כדי להתרשם וגם להתפעל. השער בכללותו מזכיר קצת שער של מוסף לחג. קצת עמוס בהפניות וכיתובים, אבל מצד שני זה אומר שהעיתון מתפאר בממתקים הרבים שהוא הכין לקוראים. הציון: 8.5.
 
 

עמודי הקבוצותידיעות: מכבי ת"א והפועל ירושלים הן היחידות שמקבלות כפולה להצגת סגל השחקנים, כל היתר מסתפקות בעמוד. העמודים מסודרים בצורה של ספר מחזור, כשבכל עמוד קבוצה לקחו ציטוט על אחד הישראלים מספר המחזור האמיתי שלו בתיכון. גם ניתוחי הקבוצות מסודרים ב"גיליון ההערכה" לפי קטגוריות של היסטוריה, גיאוגרפיה, חשבון, כימיה ועוד. בסה"כ עמודים סבירים למדי, מאווררים מאוד, נראים בסדר גראפית, פשוטים מדי מבחינה תוכנית, לא מחכימים יותר מדי, צולחים איכשהו את מבחן הבסיסיות. הציון: 6.מעריב: כל עמוד בונבוניירה. למעצב של מגזין מעריב קוראים רון נדל, לעורך ערן סורוקה, ונראה שהשילוב הזה התפוצץ על המגרש. במוספי ספורט לא מספיק שהמעצב טוב, אלא חשוב שתהיה לו גישה לספורט, כדי שיבין מה רוצים ממנו. אני מוכן להתערב שהמעצבת קארין כהן מידיעות אחרונות לא יודעת מה זה ליי-אפ, ולשים את הראש שלי שנדל ממעריב כן יודע. סורוקה הגיע עם עודף יצירתיות ועומס פרטים, ונדל גילה הבנה לצרכים ודאג לפאזל מושלם מבחינה גראפית. כל עמוד מחזיק את הקורא דקות ארוכות, הוא משולב בתצלום של שחקן הווה בקבוצה עם שחקן עבר, כשבכמה מקומות אפילו השקיעו בלוקיישן, כמו הפארק הלאומי באשקלון. הנתונים הסטטיסטיים נשפכים בהמוניהם, בחירה נכונה של צבעים וסוגי אותיות, חגיגה אמיתית לכל אוהד קבוצה. הציון: 10. כתבות ובכללידיעות: כשהמגזין נפתח בטור דעה של רפאל נאה, זה לא מבשר טובות. איפה מליניאק? בהמשך שותף נאה עם אסף אפל לראיון עם טרנס מוריס ושרון ששון. הכפולה נראית בסדר, המעצבת עשתה את שלה בשיווק הכתבה, רק שהסחורה מסרבת להתרומם. הראיון בינוני למדיי ונגמר מהר מדי. את מליניאק מקבלים רק אחרי האמצע כשהפרשן המדופלם והלעיתים שחוק מתפייט על ימיה הגדולים של הפועל חולון, אותה גם אימן בשנות השמונים. מליניאק כותב הרבה על אורי שטרן, אבל משום מה הקוראים לא זוכים לראות תמונה שלו. כתבות נוסטלגיה כאלה שבהן מליניאק הוא גם חלק מהן, תמיד מחלצות ממנו טקסט שכתוב היטב וגם מצחיק. הכתבה האחרונה, מאת אסף אפל ויואב בירנברג, היא ראיון עם מאיר טפירו, כפולה מעניינת, אם כי פרשת הדקירה של השחקן ע"י עבריין מוזכרת כ"פרשייה מסתורית" שטפירו מסרב לדבר עליה. מי מה מו? קוראי ידיעות שלא קראו על הסיפור במעריב, יישארו לעולם עם התהייה על מה הם מדברים לעזאזל. הציון: 6.5.מעריב: שלח פותח בטור, ובהמשך אבי אורנן וחגי סגל מפגישים את גיא פניני עם יותם הלפרין, שלושה עמודים טובים ומעניינים. הכתבה על מפגש הדורות ("מסע בין כוכבים") מרתקת ועוברת בין המגרש הפתוח של מכבי עד ליורש העצר החדש. כתבה שהיא חובה בכל בית של כדורסל. לקינוח, אביעד פוהורילס ויצחק ויסהוף בכתבת פרופיל וראיון עם מיקי דורסמן, התשובה החולונית של מעריב לידיעות, ולא פחות טובה מהמוצר של מליניאק. הציון: 9.סיכום: מעריב בא לעבודה והרוויח את לחמו בכבוד רב, ידיעות החתימו שעון וברחו לים. 5:9 למעריב.

 

ועוד מהיום:5 עמודי סדין מקדיש היום הארץ לפתיחת היורוליג, ורק אחד מהם למכבי (שיחה עם עודד קטש). הארץ כהרגלו פורס תמונה רחבה של הליגה האירופית, כי אצלו לא הכל זה דרך חור המשקפת של שימון ועודד. הידד. במיוחד תבוא על הברכה כתבה על פיני גרשון, כתבה שמנסה להסביר למה כל כך הרבה שחקנים סירבו בקיץ לשחק אצלו והעדיפו מאמנים אחרים. על הכתבה חתומים העיתונאי היווני חריטאנטיס, יואב בורוביץ` ועופר מתן, שילוב מנצח שמוליד כתבה מרתקת. עוד כתבה חובה בהמשך – קווים לדמותם של חמשת ראשי המועדונים העשירים, שזוכים אצל איתן מרקוביץ` לכינויי חיבה כמו הגרגרן, הנהנתן או הלאומן. בסה"כ מנת היורוליג של הארץ כבדה, אבל מכובדת מאוד, מעמיקה ולמביני עניין.ידיעות מגיש חמישה טורים של דרק שארפ, שמעון מזרחי, מיקי ברקוביץ`, נדב הנפלד וגור שלף על חמש העונות הגדולות מכולן של מכבי ת"א. כפולה טובה, שיעילותה גוברת כפליים כשמתברר שגם בגללה לא התפרסם היום מדור הרכילות הסתמי טריבונה, רווח נטו לקוראי ידיעות האינטליגנטים.יאיר קספריוס חוזר היום לסקר עולם בידיעות אחרונות, אבל הדיווח שלו על המשחק בין ריאל מדריד לאולימפיאקוס מחטיא את הדרמה של הדקות האחרונות, כשאיקר קסיאס בשתי הצלות, אחת גדולה והשניה מדהימה, מנע 3-3. נכון שאי אפשר לראות את כל המשחקים במקביל, אבל במעריב אייל לוי מגבה את יעקב זיו ומזכיר את ההצלה של שוער ריאל – 9 בסולם יאשין. החוכמה היא לא לדווח בכמה שורות על מהלכים וכובשים, אלא להביא קצת יותר, אפילו מעט עומק, ובידיעות אין את זה.  לקראת שבתזו מנת הכדורסל הראשונה לסוף השבוע הזה. הפוסט בשבת יוקדש לניתוח והשוואת מחלקות הכדורסל בעשרה עיתונים ואתרים, כולל דירוג ממקום ראשון ומטה – אצל מי הסיקור הכי מקצועי, מי נותן לכדורסל את הכבוד המגיע ומי לא, ניקוד מיוחד לטאלנטים ועוד. הכתובת למכתבים –  yegerm9@walla.co.il 

מודעות פרסומת

Written by תמיס

מרץ 25, 2008 בשעה 6:42 am

פורסם בUncategorized

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: