עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

יציאה מהעיתונות

with 23 comments

קצת לפני ההפסד של מכבי אמש בברצלונה, הפכה ורד לוביץ' לצדיקה היחידה בסדום ואמורה של תקשורת הספורט הישראלית לאחר שפרסמה כי תיקו של ביינום צפוי להיסגר. ידיעת פולו – אפ חשובה שלא התפרסמה באף אתר אחר במהלך היממה האחרונה (כנראה שבוואן מחכים לפחות 48 שעות לפני שמפרסמים ידיעה גנובה ומעטרים אותה בכותרת פרסום ראשון). לפני שלושה חודשים כל אתרי האינטרנט געשו עם פרוץ הסיפור וכעת משעומד להיסגר התיק, איש פרט ללוביץ' אינו מביא את הסיפור לקורא. לפעמים חשוב לזכור כי תפקידו של העיתונאי הוא ליידע את הציבור ולא רק לחפש סקופים. כעיתונאים חשוב עוד יותר לדעת כי לפי חוקי האתיקה, על כלי התקשורת שפירסמו על חשדות כנגד ביינום חלה חובה לפרסם על ממצאי החקירה ברגע שאלו מפורסמים.

רגע של עברית

אמש התרחשה טרגדיה נוספת בספורט העולמי כאשר הכדורגלן הרוויה קאסטיץ' מת על המגרש. שניים מתוך שלושת האתרים שדיווחו על המקרה (וואן ו-וואלה ) טעו כאשר קבעו כי השחקן נפטר – יכול להיות שקאסטיץ' יהודי? אם כן, למה לא צוין? ואם לא, הרי שיש לציין כי השחקן מת, לא נפטר. ותודה לקורא הנאמן של הבלוג ששלח לי את תצלומי המסך האלו.

בוואן הגדילו לעשות כאשר טענו כי קאסטיץ' שסבל מפגיעה מוחית לאחר התנגשות בקיר בטון בצידי המגרש – מת מפצעיו. הוא אולי מת אך לא בגלל החתכים שהיו לו ליד העין, אלא מהפגיעה שהייתה מעט יותר עמוקה.

ציקלופים

בספורט 5 וטלספורט לא השכילו להסתכל סביב לפני שעלו בכותרת זהה אחת לשנייה:


מבחן הפרסום ראשון


הנה מבחן בשביל שבת לקוראי הנאמנים: בשעת לילה מאוחרת פרסם אלמוג שריד כי צמד הטניסאים אנדי רם ויוני ארליך החליטו לוותר על השתתפותם בטורניר שאמור להיערך בנסיכות דובאי. השניים ביטלו את הגעתם לטורניר בשל הסיכון הביטחוני הכרוך להם בנסיעה ואף קיבלו פיצוי כספי מסבב ה-ATP על אי בואם. מעניין מי מבין האתרים השונים יעשה לסיפור הזה פולו – אפ, ומי מביניהם יאחז בקרנות המזבח של הפרסום הראשון?

יציאה מהעיתונות

מישהו יודע למה רסקין העדיף להראות לי את הצד המכביסטי-אוהד שלו ולסכם את המשחק בכך שלברצלונה היה בסך הכל "פוקס" שלא יחזור שוב? מה עם זה שקלעתם רק 74 נקודות? זה גם באשמת השלשות של באסילה? הקשב טוב רסקין, כשאני משלם לעריץ ממיטב כספי כדי לצפות בך- אתה עיתונאי ולא אוהד. לתשומת ליבך.

מליניאק- היש בנאדם שמדבר עם יותר פתיחות סוגריים ממנו? התשובה שלילית ועשה לנו טובה אריה וסגור אותם לפחות כדי שנבין על מה אתה מדבר. בפתיחת התוכנית דיברת דקה על כלום.. רק במשפט האחרון הבנתי שרצית לומר משהו על יואב גליצנשטיין. המפיק שלך מכסה את הפנים עם היד. אריה, תתרכז.

בדיון שהתעסק בחצאי גמר הגביע, דיבר קופמן על בית"ר שמשון ועל כך שניצחונותיה הם "מראה לאפסיות של ליגת העל" וכי "ליגת העל היא פח זבל". שטויות במיץ עגבניות. אני לא יודע מה הקריטריונים שלך ל'ליגת פח זבל' קופמן, וייתכן שבאמת יש לנו ליגה כזאת, אך לקבוע את בגיבוי הטענה שקבוצה קטנה מנצחת קבוצות מליגת העל הרי שאין מגוחך מזה. באנגליה, בארנסלי ניצחה ליברפול וצ'לסי – אזי הפרמרליג היא ליגת פח זבל? אבחנה פופוליסטית מטופשת.

שני מכתבים

מאז פתיחתו של הבלוג המחודש קיבלתי לתיבת הדואר שלי עשרות תגובות שונות בנוגע לאופי בו הוא נכתב ברמה היומיומית. חלקן היו תומכות וחלקן הסתיימו לרוב בהצעות מפתות כמו למצוא חורים שלא ידעתי על קיומם ולחזור אליהם. מבין כל המיילים השונים שנאגרו בתיבת הדואר הנכנס, בלט זה של יריב, חייל בן 20, שכל מבוקשו אחת לשבועיים כשהוא שב מבסיסו הוא לראות כדורגל. לפניכם המכתב של יריב:

כעס עצוב

"הכדורגל הינו הספורט הפופולארי בעולם. הסיבה לכך לדעתי היא הפשטות שבו, כל שצריך בשבילו הינו כדור וארבע אבנים, לפעמים אפילו שתיים. זה כל מה שצריך בשביל הכדורגל שאני למדתי לאהוב- בשביל הכדורגל ההוא לא צריך כסף. בילדותי, כשהכדור היה מפונצ'ר או שלחבר לא התחשק לשחק, תמיד יכולתי להתנחם בלראות את המשחק האהוב בטלוויזיה, לא הרבה ממנו שודר ולרוב היית צריך לדמיין את המהלכים ששודרו במהלך השבת בשירים ושערים עד שהגיע תוכנית הסיכום, אך גם היא הייתה חלקת גן עדן.

אני מספר את כל זה כי מכעיס אותי שאני רואה לנגד עיניי איך עסקנים לוקחים את הדבר היפה הזה והורסים לי אותו מול העיניים! האחים שלי לא רואים כיום כדורגל ישראלי כי אין להם צ’רלטון, הם מפספסים את המשחקים הגדולים של ליגת האלופות כי אין להם ספורט 5 ++++. מוטב היה אילו היו מקרינים בערוץ הפתוח, זה שפעם "היה שם כשזה קרה", שקופית ברורה: אין לאבא כסף? בעיה שלכם!!!
הכסף מניע את תעשיית החלומות של היום, אחי בן ה-12 אמר לי אתמול שהוא חולם להיות כדורגלן בשביל שיהיה לו הרבה כסף. ככה אתר וואן לימד אותו, שבעזרת קצת מזומנים שיבואו מהכדורגל, הוא יהיה מקובל ויוכל לצאת עם בחורה יפה".
עד כאן המכתב של יריב שהגיע אליי בשעת לילה מאוחרת וגרם לי לחשוב מה נותר לילדים ששם משפחתם אינו מתחרז עם רוטשילד? כנראה שרק את התקצירים דלי האירועים באינטרנט, הידיעות השקריות ומלאות אינטרסים של מנהלת התוכן ועוד שלל דוגמניות שעברו אצל ד"ר קליין ומנוצלות לרעה על ידי הגליץ' כשהן סופגות את מלוא הארס של הגברים – נערים שמסתובבים באתר הרפש של בית בסר רק בכדי לצוד פיטמה.

האמת היא שהבעיה בוואן היא שהוא מזמן הפך להיות אתר הרוכב על גבי המדור שהפיקה גברת התוכן. שכן ככל שעוברים הימים נדמה שיותר ויותר החלטות בבית בסר נלקחות מהחלק התחתון של הגוף. אותו חלק, שלפי השמועות הוביל לכך שלא מעט סקופים נחתו קודם כל על שולחנה של גברת התוכן.

אישית, אינני דואג לדור הבא משום שאני בטוח שהעלייה המטאורית של וואן תיעצר כבר בחודשים הקרובים. נדמה כי יותר ויותר אנשים שאוהבים ספורט בורחים ממנו לאתר של העריץ. הבעיה הגדולה היא שבאתר של ניר כהן וחבריו יש הרבה מאד אנשים שיודעים לדווח על הספורט ומעט מידי אנשים שיודעים אינטרנט! אני מציע לטלפז ופמלייתו להתפלל כל יום מחדש לזכות בעוד ועוד זכויות שידור לליגות כאלו ואחרות, כי כרגע זה כל מה שמציל אותם ומשאיר אותם עם הראש מעל למים בקרב מול וואן. כל מי שמבין מעט בעסקי האינטרנט יודע שבהיבט הטכנולוגי וואן עולים עליהם בכמה דרגות וכדאי לחבורה של ניר כהן להתעורר. מזלם שמוני ברוש וירון טלפז עשו כמה מהלכים אסטרטגיים שלא היו מביישים גם את דן מנו…

לאן נעלמו שידורי הכדורעף?/ זיו יוסיפוף, השחקן ה-12

"במהלך שש השנים האחרונות נוצר קשר מיוחד בין אוהדי מכבי ת"א לבין קבוצת הכדורעף של המועדון שבמהלכו פוקדים את משחקי הקבוצה אוהדים רבים – תופעה שענף הכדורעף לא ידע ולא הכיר מקודם.
ביום ראשון הקרוב יגיע ענף הכדורעף לשיא השנתי, כאשר תיפתח סדרת גמר הפלייאוף על האליפות בין מכבי ת"א להוד השרון- סדרה שבעונה שעברה גרמה לכ-200 מאוהדי מכבי להגיע ללא כרטיסים להוד השרון, על מנת לעודד את שחקני מכבי מחוץ לתחומי האולם.
לצערנו, דווקא בשלב הזה בו יש התעניינות רבה סביב הסדרה, דווקא בשלב בו יש הזדמנות נהדרת לענף הכדורעף להתרומם ולזכות לחשיפה אצל אוהדים רבים שיגיעו לראשונה לאולמות הכדורעף – בחר ערוץ הספורט לשבץ את המשחק לשעה 17:00 המוקדמת, שעה המקשה על רבים מאוהדי מכבי אשר בצבא, בלימודים ובעבודה להגיע למשחק, ובכך מונע ערוץ הספורט מאוהדים רבים להגיע למשחק ומענף הכדורעף את האפשרות להתפתח ולהתקדם.
אנו מבינים ומקבלים שיש עוד משחקים מענפים אחרים הראויים לקבל שעה נוחה ומרכזית, אך ביחד עם זאת, בעידן בו יש לערוץ הספורט 4 ערוצים, איננו מבינים מדוע מתעקשים ראשי הערוץ לשדר את המשחק בשעה 17:00, במקום להעבירו לערוץ אחר אשר ברשותם (GOLD, LIVE, ספורט 5+) לשעה נוחה יותר – מה גם, שבאשר הערוצים משודרים שידורים חוזרים בשעות הערב. נדגיש שהשעה 17:00 נקבעה גם למשחק השני בסדרה שיתקיים בהוד השרון.
איננו מבינים גם מדוע בחר ערוץ הספורט לקיים את המשחק ביום ראשון, יום בו תשחק קבוצת הכדורסל של המועדון, ובכך למנוע מאוהדים נוספים להגיע לכדורעף, ולא להתחיל את הסדרה ביום שני. בתור חובבי ספורט וצרכני ערוץ הספורט אנו חושבים שמטרת ערוץ ספורט הינה לקדם את הספורט, ולצערנו, אנו עדים למצב בו ערוץ הספורט בעצמו, מסיבות לא מובנות הורס את הספורט ומונע את התקדמות ענף הכדורעף.
לטובת הענף, לטובת ציבור האוהדים ולטובת הספורט אנו מקווים שהנהלת ערוץ הספורט תשנה את החלטתה לגבי שעת ויום המשחק".
עד כאן מכתבו של אדון יוסיפוף. אישית אני מודה ומתוודה כי אינני מחובבי הענף, אך עליי לציין כי פעולתו של העריץ איננה רק מכעיסה ומקוממת אלא מובילה אותי לחשוב כי יש כאן מגמה. רק לפני שבוע קיבלתי מכתב זועם על החלטת העריץ שלא לשדר את מחזור הסיום בליגת העל של כדורסל הנשים. כנראה שבעריץ אוהבים לזלזל בצופים שלהם עם הבטחות גדולות על שידורי ענק בלייב ובינתיים פוגעים בשידורים בערוץ הפתוח.

לפניות, טענות ומענות: themistopoloi@gmail.com

מודעות פרסומת

Written by תמיס

אפריל 4, 2008 בשעה 10:27 am

פורסם בספורט

23 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. תמיס בדוק את עצמך – כבר לפני חודש קראתי שהתיק כנראה יסג, כל עוד הוא לא נסגר אין פה חידוש.

  raninio

  אפריל 4, 2008 at 10:30 am

 2. איך אתה לא כותב כלום על הפאשלה של אופירע אתמול בסיפור בן שמעון-שרצקי?!?!?!?! כל הבוקר חיכיתי לפוסט שלך בכדי לראות מה רשמת על זה וכלום!!!!! תתבייש לך, יוחזר ייגר לאלתר!!!!

  משה

  אפריל 4, 2008 at 10:46 am

 3. מה נסגר עם הטניס במעריב? למה יואב גולן נותן כ"כ הרבה קרדיט לבן טיפוחיו החדש(אלמוג שריד)? הבחור בקושי חצי שנה בעיתון וכבר מתייחסים אליו במערכת כמו מישהו עם ותק של 20 שנה. זה שהוא מביא סקופים וידיעות טובות זה טוב ויפה אבל האם לא מוגזם לתת לו ולטניס בין חצי עמוד לעמוד כל יום?

  א.ב יהושוע

  אפריל 4, 2008 at 10:55 am

 4. משה לצערי כנראה פיספסתי את הקטע, אודה לך אם בעתיד תשלח איזה מייל קטן שיפנה את תשומת ליבי. בנאדם אחד לא יכול לראות הכל, אני צריך את העזרה שלך.
  תודה ושבת שלום.

  תמיס

  אפריל 4, 2008 at 10:58 am

 5. אוקיי אז ככה…אתמול היא פרסמה "פרסום ראשון" שרן בן שמעון פיצץ את האימון של קרית שמונה לאחר ששרצקי כביכול זילזל בהישגים של המאמן העונה לעיני כל השחקנים….במשך שעתיים שום אתר לא רשם על זה כלום ואני אמרתי לעצמי איך זה יכול להיות, אמרתי לעצמי: "שום אופירע נפלה?!"….אחרי שעתיים כל האתרים פרסמו תגובות של בן שמעון שאמר "לא היה כלום והיחסים עם שרצקי מעולים בניגוד למה שפורסם באתרים מסוימים"….כמובן שמלכת המסיבות אכלה את הלקרדה ממדליף לא אמין ושינתה את הכתבה לגמרי….אבל היא לא יכולה לעבוד עלינו, כולנו ראינו את זה וכל מערכות אתרי האינטרנט צוחקים עליה, במיוחד מערכת sport5….

  משה

  אפריל 4, 2008 at 11:08 am

 6. בקטנה אבל הצדק חייב גם להיראות.

  אתמול במעריב המודפס היתה כותרת קטנה (טאג ליין בעמוד 2 של הספורט) על בית"ר/שמשון ועל כך שההישג שלה בולט במיוחד כי היא, כקבוצת ליגה ארצית, מגיעה לחצי הגמר לאחר שניצחה בדרך 2 קבוצות מליגת העל ואחת מהלאומית.

  האמת, כמובן, היא כי הפועל ר"ג-גבעתיים כבר עשתה את זה, ולראשונה (בדיוק כפי שהיא הראשונה שעלתה מהליגה השניה ולקחה אליפות בליגה העליונה 1964 הראשונה – והיחידה עד עכשיו – שלקחת גביע מהליגה השניה 2003) כי בשנה שעברה ר"ג הגיעה לחצי הגמר מהליגה הארצית לאחר שניצחה בדרך את רעננה מהלאומית ואת כ"ס (בחוץ) וחיפה הירוקה מליגת העל. (חיפה היתה האלופה עדיין).

  כאמור, בקטנה, אבל האם מי שכותב לא אמור לכתוב תוך ידיעה או תוך בדיקה?

  הרבה כבודלבית"ר/שמשון על ההישג.

  אורדון

  אפריל 4, 2008 at 11:11 am

 7. יש לכתוב "סדום ועמורה" ולא "סדום ואמורה". זו טעות בסגנון של הפרחה אופירה

  דני

  אפריל 4, 2008 at 11:36 am

 8. בוואן חייבים עורך חזק מישהו שיעשה שם סדר ומילה שלו תהיה חותכת

  יש מתנדבים?

  חבר ואח

  אפריל 4, 2008 at 1:17 pm

 9. נתתי צ'אנס אחד, שני, והתייאשתי. הבלוג אינו כתוב ברמה גבוהה, עוסק בדברים שטחיים מדי ולא מפתיע.

  גם אצל ייגרמאייסטר היו צילומי מסך ושטויות כאלה, אבל לפחות הייתה איזה תזה לכל הרעיון – לנסות ליצור עולם תקשורת ספורט ראוי יותר.

  כאן אני מרגיש שאין שום דעה מכוונת, סתם הפצצה של תגובות וטענות, ודברים שכבר שמענו שוב ושוב ושוב.

  כשיהיה לך באמת מה לומר, ולא רק מה לכתוב, אולי אחזור.

  רונן

  אפריל 4, 2008 at 2:04 pm

 10. דווקא את הדבר הכי מעניין השארת לסוף

  אבי

  אפריל 4, 2008 at 2:08 pm

 11. חבר, סתם הערה לסדר: כותבים "סדום ועמורה", לא כפי שכתבת.
  חוץ מזה, טור יפה. תמשיך!

  יענקי דועדעל

  אפריל 4, 2008 at 4:33 pm

 12. הסקופ של מר שריד לא זכה לשום פולואפ.גם הבלוג הקודם
  ליקק לשריד בתמורה להלשנותיו.

  רונן

  אפריל 4, 2008 at 4:44 pm

 13. שימו לב שאתר ערוץ הספורט מלגלג על הביקורת כאן, או לא קורא אותה בכלל, כי בתמונות היום שלו מהיום יש עוד וורסיה לסיפור מיכאל באלאק.
  בנוסף, בערוץ מנצלים את הירידה הזמנית של ברצלונה למקום השני בספרד כדי לשכנע את הרגולטור שהמשחק שלה פחות חשוב מזה של ויאריאל שבמקום השני, כך שביום ראשון נקבל את ברצלונה בספורט חמש פלוס לייב, ואת ויאריאל בחמש פלוס

  עוז

  אפריל 4, 2008 at 5:59 pm

 14. היי תמיס – אני דורש חמש דקות מהחיים שלי בחזרה! זו היתה השחתת זמן מלכותית להכנס לבלוג הסתמי הזה

  טרוי מקלור

  אפריל 4, 2008 at 8:49 pm

 15. סוף סוף מודי בראון טרח להציג את עמדתו בענין הערוצים בתשלום ובאולפן ליגת האלופות של יום רביעי סיפר על ארבעת המשחקים בגביע אופ"א שישודרו ואמר "הנה בשביל זה יש ארבעה ערוצים".

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אפריל 4, 2008 at 8:56 pm

 16. תמיס – הבלוג עדין מדי, לא נושך מספיק.
  שבוע ראשון אנמי ופושר,
  אם לא תשתפר אנשים לא יגיעו , גם ככה איבדת קרדיט.
  או שתעשה עניין לקוראים או שתפרוש

  רועי

  אפריל 4, 2008 at 9:26 pm

 17. פוסט חלש, אני מניח שהחצי החלש מבין הצמד (או יותר) כתב אותו. יש הבדלי רמות ברורים וכדאי שההוא שכותב עם פחות שגיאות ייעץ לזה שכתב היום.

  דוד

  אפריל 5, 2008 at 12:16 am

 18. נו טוב, ההאשמה כלפי אופירה לגבי הדרך שבה השיגה את הסקופים שלה היא הרבה יותר קשה מכל מה שאמר אי פעם יגר.
  נראה לי שזה בא לחפות על שאר הדברים חסרי החשיבות והעניין.

  אחד על שני גלגלים

  אפריל 5, 2008 at 2:43 am

 19. כמה מתאים לאוהד מכבי לכתוב את המכתב שפירסמת. אדם שמלא בעצמו, סבור שהעולם נוצר על מנת להוות משכן לקבוצת מכבי היקרה שלו. יש לו בעיה עם שעות ו"לא מתאים לו" וגם "זה נופל על משחק אחר של מכבי בכדורסל".
  חבל שכותב המכתב לא ציין את הסיבה שהאוהדים הולכים לראות את קבוצת הכדורעף: שאר קבוצות מכבי ממש ממש לא מרשימות והאוהד המכביסט הממוצע חייב קבוצה אלופה – גם אם זה באליפות הדוקים המחוזית.

  alficon

  אפריל 5, 2008 at 3:51 am

 20. איך אפשר לקבל הודעה בכל פעם שיש פוסט חדש?

  מירו

  אפריל 5, 2008 at 5:42 am

 21. למירו, בעיקרון יש כל יום פוסט חדש בצהריים בערך.

  דואב/ת

  אפריל 5, 2008 at 10:32 am

 22. צר לי, אבל יש שני אתרים שלא פרסמו את הידיעה על שחקן מכבי חיפה בצורה הוגנת, תוך שמירה על צניעותו של השחקן מחד, וחוקי האתיקה מנגד.
  את השני ניתן למצוא כאן: https://omdimbashaar.wordpress.com/2008/04/05/etica/.
  יום טוב

  NoB LeSSe

  אפריל 5, 2008 at 6:06 pm

 23. קצת מצחיק שאתה כותב שהסיבה שאוהדי מכבי הולכים לעודד את קבוצת הכדורעף רק כי הם חייבים לראות קבוצה אלופה.

  כנראה שלא קראת את תחלת המכתב בה מצויין שאוהדי מכבי נמצאים בכדורעף כבר 6 שנים.

  ערוץ הספורט והענפים "הקטנים" לא בפעם הראשונה יוצא קטן בעצמו.

  ל-alficon

  אפריל 5, 2008 at 8:25 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: