עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

יום חג באווירת ליגה למקומות עבודה

with 21 comments

לצערי, יום החג של הכדורגל הישראלי הסתיים בקול ענות חלושה ולא בגלל שהובקעו רק 3 שערים ב-240 דקות. עם כל הרצון הטוב לשדר משחקי גביע בערוצים פתוחים, צריכים לקחת כל אירוע ספורטיבי שמתכנן הערוץ הראשון להעביר ופשוט להנחית אותו במקום אחר. מבחינתי ראש מחלקת הספורט של ערוץ 1 הא פושע ספורט נתעב היודע לקחת אירועי ספורט נבחרים ולשדרם באווירת ליגת למקומות עבודה.

כדי להעביר את משחקי חצי הגמר הגיע מאיר אינשטיין כשחקן חיזוק לשידור המשחק הראשון, לאור העובדה שאת המשחק המרכזי העביר שדר הבית של הערוץ עמית הורסקי. בין אינשטיין להורסקי קיימים פערים של שנות אור ולא ברורה ההחלטה לתת לשדר הפחות טוב את המשחק המרכזי. החלטה תמוהה נוספת הייתה למשוך את דני נוימן כפרשן בשני המשחקים כדי שמי שלא סבל במשחק הראשון ממנו יוכל לעשות זאת במשחק השני.

נוימן זרק פנינים לאוויר בכל הזדמנות ואף סתר את עצמו מספר פעמים. בדקה ה-70 לערך במשחק בין בית"ר לנתניה כאשר נפל זנדברג ברחבה, נוימן טען שהייתה הכשלה ואמר "אני לא יודע מאיפה מביאים את השופטים האלה", פרט שולי שאפילו זנדברג לא רצה פנדל (שלא היה כמובן). לקראת סיום המשחק הסכים נוימן עם הורסקי כאשר אמר "סך הכל השיפוט של קינן טוב היום". נו באמת, אחרי 4 שעות פרשנות פלא שהוא לא זוכר מה הוא אמר קודם.

גם הבאתו של הקוסם לאולפן שניהל בוני (אני חתיך) גינצבורג לא הפיחה את רוח החיים המיוחלת בשידור. ברקו טען כי "העפלתה של בית"ר שמשון לחצי הגמר היא תעודת עניות לכדורגל". לידיעתך, לחצי הגמר הגביע האנגלי הגיעו בארנסלי וקארדיף מליגת המשנה. אה, כן זוהי תעודת עניות גם לפרמיירליג. נחמד היה לראות שברקו אומר כי אלירן אלקיים חבר מאד טוב שלו ובאותה נשימה הוא טוען כי אלקיים ללא ספק מחזיק העונה את בית"ר שמשון יחד עם יניב מזרחי. אין מה לומר, ביקורת מקצועית, ישרה ונטולת אינטרסים.

 הבלון מתפוצץ בפרצוף

לפני כעשרה ימים פורסם "לראשונה" בעONEטה כי לא רק שדיוויד בלאט יהיה מאמנה של צסק"א בעונה הבאה, אלא שדן שמיר צפוי להיות עוזרו. אמש, כאילו שכחו מדייויד בלאט הגיע "פרסום ראשון" נוסף על כך שדווקא אובראדוביץ' צפוי להתמנות למאמן של הרוסים בעונה הבאה. ככה זה שאתה יורה לכל הכיוונים בסוף אתה תפגע במשהו שתוכל להתהדר "שפרסמת אותו לראשונה" אצלך, אבל עד שזה יקרה הבלון מתפוצץ בפרצוף של אופירה מדי יום ביומו.

     VS      

באותו הקשר, להלן מכתבו של יהונתן שניסה להגיב לאופירל'ה על הידיעה:

"פורסמה היום ב- one ידיעה על כך שצסק"א הציעה לאובראדוביץ 2 מיליון יורו לעונה. כמובן שהידיעה לוותה ב"פרסום ראשון" גדול ואדום. בידיעה היה כתוב שביוון קיבלו את הידיעה בהלם וכו'. הגבתי לכתבה בכך שרשמתי: "אני לא מבין מה פרסום ראשון פה, אם כבר זה ידוע ביוון?!"

כמובן שלא פרסמו את התגובה שלי. ואני שואל- תגובות בעל ניחוח גזעני כן, תגובות עם זילות במין הנשי כן, תגובות של אוהדים עם הסתה לאלימות כן. רק ביקורת עניינית הם לא מוכנים לפרסם, בכל אתר נורמלי מפרסמים גם תגובות שמבקרות את הכתבה. לא אצל אופירע. אגב, אחרי שעה שנכנסתי שוב לכתבה הם שינו את זה ל"שביוון יקבלו את הידיעה בהלם …"

מצב השידורים בעריץ

בעל הבית השתגע ואבי בר התחיל לחלק מתנות ועדיין לא התחלתי אפילו לחפש את האפיקומן. הופתעתי לראות שהיום בשעה 17:00 ישודר בערוץ החינמי המשחק הראשון בגמר ליגת הקטרגל באולמות שלא שודרה כל העונה, יפה. ביום שבת בערב ישודר הדרבי הקטלוני בין ברצלונה לאספניול בערוץ החינמי, בעוד שויאריאל מול ויאדוליד וריאל מדריד מול סנטאנדר ישודרו בערוצי המינוס והגניבה. בעריץ נגמלו מהשידורים של רומא והחליטו להביא לנו את יובנטוס מול אטאלנטה ביום ראשון בצהריים בערוץ החינמי. חובבי הליגה הארגנטינאית יצטרכו לחכות לשידור החוזר בין ריבר לרוסאריו מכיוון שהוא משודר ביום ראשון בערב בערוץ הגניבה. אין מה לעשות רבותיי משחקי פלייאוף ה-N.B.A דוחים כל סיפוק לצפות בטמפרמנט של הכדורגל מהאטרקטיבים שקיימים בעולם. הליגה הגרמנית לא תשודר השבוע עקב גמר הגביע הגרמני שיערך ביום שבת, מעניין אם מישהו ירים את הכפפה וישדר את המשחק…

 הבדלים של גישה

נדמה כי מוספי הספורט של ידיעות ומעריב מעולם לא היו רחוקים האחד מהשני בתפיסתם כמו היום בבוקר. השוני מתחיל בשער נמשך לכל אורכם ורוחבם של המדורים. לא קשה להחליט למי יש את השער הטוב יותר – בידיעות החליטו ללכת על תמונה בנאלית של יואב זיו, לכאורה המנצח הגדול של ליל אמש. ברחוב קרליבך מרחו את טברטקו קאלה השמח על שער המדור, בחירה נכונה יותר לא רק בגלל הצלת הפנדל של שכטר, אלא משום שהיא ממשיכה קו שנמתח עד לימי קופנהאגן בפתיחת העונה. טאץ' נוסף שהופך את השער של מעריב לטוב יותר הינו הופעת שתי תוצאות חצאי הגמר משני צידיו של קאלה, כך יכול הקורא שלא ראה אמש את הביזיון בערוץ הראשון לקבל את המידע החיוני ביותר ומהר.

המדור של מעריב הבוקר מייצג נאמנה את מה שעשוי להיות מדור הספורט העתידני שלנו, אחד שיהווה יותר מכל יומן פרשנות לאירועים ולא מדווח. הבוקר לא תמצאו במעריב שום תיאור משחק יבש של כתב זה או אחר, המקסימום שהעניק יואב גולן לתיאורים מר"ג היו שתי עמודות של יומני אירועים. בשאר האינצ'ים שנותרו לו שזר גולן את ששת טוריהם של כתבי הצבע הבכירים שלו מתחום הכדורגל. אך השאלה המתבקשת היא האם יש טעם לפרסם ארבעה מהם (אלו שסיפרו על המשחק של בית"ר מול נתניה) כאשר הם בעצם אומרים את אותם דברים במילים שונות? לאחר פסטיבל חצאי הגמר, אפשר לראות במעריב ניסיון כן של יעקב זיו לדון בטענות של טל בן – חיים מצ'לסי. חבל רק שאת הבונבוניירה שהנפיקו הבוקר העיתון, ראיון מיוחד עם פיל האל יועץ התדמית של גרנט העבירו למדור "המגזין". לאחר כל כך הרבה שינויים מרעננים בקרליבך הגיע הזמן גם לשינוי תפיסתי שכזה –  מותר ואף מומלץ להעמיד כתבות צבע הנוגעות בספורט באופן יותר רופף גם על הפלטפורמה המרכזית שיש לעיתון לספורט, המדור עצמו.  

בעוד שבמעריב יש יד מכוונת אשר נותנת למדור זרימה נוחה, בידיעות הכל נראה זרוק הבוקר באופן אקראי על הדפים.שני משחקי חצי הגמר מופיעים בעמודים הראשונים, כולל פרשנות זוועתית ומלאת אינטרסים אישיים של אמיר אפרת כנגד תומר בן יוסף, אך קשה לומר שמדובר בתחרות של ממש בסיקור של מעריב. מנגד, הדפים היותר פנימיים של ידיעות הם אלו שמצליחים לעורר תובנות וההערכה. תחילה עם כתבה  על חדרי החדרים של צ'לסי של אברהם גרנט, הכתבה של השניים בהחלט מביאה לקורא זווית אחרת על הנעשה ברמה היום יומית במועדון הלונדוני אם כי חבל שכולה כתובה מתוך זיכרונותיהם של מאמני קורס הפרו שבאו לביקור אצל אברהם. ביקור עיתונאי במתחם היה מוציא הרבה יותר אם כי לבטח מדובר בשיקול כלכלי שלא לשלוח עיתונאי לשם כשיש לך "שליחים שלא היו שם על חשבונך" שמעוניינים לדבר. דווקא הבחירה לפרסם היום את כתבתו של יהונתן משעל על הדילים שמוצעים לאוהדי מכבי לקראת הפיינל פור, הינה טעות בעיני. כשנותרו עוד מספר שבועות עד לאירוע, יכלו בידיעות להפוך את כתבת חצי העמוד של משעל לכתבת צבע/עומק נהדרת למוסף שלאחר החג שכן ללא מחזור כדורגל בשבת, סיפור הכרטיסים לפיינל פור בהחלט יכל להוות סיפור טוב שיסחוף אחריו מדור איכותי.

בתווך שבין רחוב מוזס לקרליבך נמצא כרגיל מדור הספורט של "הארץ" והבוקר נדמה כי הוא מייצג יותר מתמיד את הלויאליות לעיתונות כפי שזו החלה, בדיווח. פרשנויות לצמד חצאי הגמר תמצאו בו בשפע, כאלו שלא מוכתמות בדיעות קדומות אלא מנסות להעביר אווירה בעיקר. אמנם בניגוד לידיעות ומעריב מדובר לרוב בעיתון יותר "יבש" אך כמו תמיד האמינות שנידפת ממנו מזכירה לי שיש עוד עיתונות בוגרת בארץ.

בפתיחת המדור החינמון מביא כפולה סתמית של רביב שכטר על משחקי חצי הגמר הגביע. גם שלמה שרף בטור אישי לא מצליח להביא איזה רוח חדשה בדבריו שהופכים ללעוסים מדי שבוע. לגבי משחקה של יובנטוס (לא שזה משנה משהו) אבל היא ניצחה 0:3 את פארמה ולא כפי שכתוב, חבל שב"סוכנות הידיעות" לא שמו לב לשער השלישי ולכרטיס האדום של פרננדו קאוטו. יורי ילון מדבר על פרשת "המרגל שמדליף מידע לסיינה" ברוח קלילה ומצחיקה שמחזירה אותנו מעט לפרופורציות, יפה לראות שהוא נתן קרדיט לטלספורט בו פורסמה הכתבה לראשונה.

לפניות, טענות ומענות themistopoloi@gmail.com

מודעות פרסומת

Written by תמיס

אפריל 17, 2008 בשעה 10:13 am

פורסם בUncategorized

21 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. חייב לאמר, את הספורט של ידיעות אני עובר בד"כ בסריקה מהירה.
  אולי זו הצורה סביר יותר שהתוכן לא עושה חשק.
  במעריב זה נראה אחרת,מוגש אחרת וברוב המקרים נותן לך חשק גדול לפנות לפחות חצי שעה מזמנך.
  ידיעות חייב לעבור רויזיה רצינית על מנת שכשאני קונה עיתון (בד"כ זה בתחנת אוטבו, רק 2 שקלים..) אני אעדיף אותו שכן מבחינתי הספורט היא שיקול עקרי.

  לגבי כותבי הטורים, ברור לך שמדובר בהחלטה מערכתית שנקבעה לפני המשחקים, זה שארבעה אנשים ראו דברים דומים זה הגיוני ובכל מקרה אתה לא מצפה שהעורך ידרוש ממישהו להביא מסקנות אחרות.

  דודו עזריה

  אפריל 17, 2008 at 10:32 am

 2. נמתח ולא נמתך – טעויות הכתיב שלך מביכות אפילו את וואן או טלספורט. ההערה של על החינמון מדויקת וטובה, אני הפסקתי לקרוא אותו כי כמות הטעויות בדיווחי תוצאות ובכלל בסיקור השוטף של הכדורגל העולמי מביכה

  דני

  אפריל 17, 2008 at 10:55 am

 3. טעויות הכתיב שלך ממש מביכות ידידי, קו שנמתך = קו שנמתח ( בפיסקה על קאלה, הבדלים של גישה),
  אם אתה לא מסוגל לבדוק את עצמך תחילה, זה מאוד לא ראוי לבקר טעויות של אחרים.
  אין פוסט שלך ללא שגיאות כתיב וזה כבר הפך לעניין שבשיגרה.

  למרות הכוונות הטובות נראה כי לקחת על עצמך משימה שגדולה על מידותיך.
  בכל מקרה, מאחל לך בהצלחה במידה ותחליט להמשיך עם הבלוג.
  ראוי שיהיה בלוג כזה אך הוא חייב לעלות 2-3 דרגות בכדי להשפיע ולהרעיד את הברנז'ה כפי שעשו קודמייך רוסק וייגר.
  חג שמח. קבל את הדברים ברוח טובה וכביקורת בונה.

  החתול הצהוב

  אפריל 17, 2008 at 10:56 am

 4. הספורט בידיעות אחרונות מביך. עיתון סתמי נטול אמירה. מספיק לרפרף עליו דקה או שתיים והבנת מה הם רצו לומר. מתי הם ישנו את הגרפיקה המיושנת? עברו 3 חודשים מאז שפורסם שהם עובדים על גרפיקה חדשה, אז כמה זמן לוקח להם?
  מעריב לעומתם – בונבוניירה. כיף לקרוא, גם מוגש יפה.

  רטקו

  אפריל 17, 2008 at 11:19 am

 5. תנו לבן אדם את הזמן שלו, הכוונות שלו בטוח טובות. וגם אם יש לו טעויות כתיב, אל תשכחו שזה כולה בלוג ולא איזה אתר ארצי שאמור להחזיק כתבים מקצועיים ויועצי לשון.

  יונתן

  אפריל 17, 2008 at 11:26 am

 6. יועצים לשוניים, כמובן. (הנה גם אני 🙂

  יונתן

  אפריל 17, 2008 at 11:28 am

 7. very good post, you are improving every day

  amir

  אפריל 17, 2008 at 12:23 pm

 8. עברתי השבוע מידיעות למעריב רק בגלל הספורט, ואחרי 10 שנים. וזה מה שאמרתי לגבי הסיבה למעבר לנציג השירות שהתחנן בפני להישאר. סתם שתדעו.
  אין לי שום נגיעה למעריב, אם תהיתם. פשוט תור אקראי במוסך וזמן פנוי גרמו לי לעלעל במוסף שהיה מונח על השולחן. בונבונירה? אמרו את זה קודם לפני.

  מוישה זוכמיר

  אפריל 17, 2008 at 12:23 pm

 9. שנתחיל?

  "מבחינתי מחלקת הספורט של ערוץ 1 היא פושע" – צריך להסביר לך את הטעות שלך?

  "בין אינשטיין להורסקי קיימים פערים של שנות אור ולא ברורה ההחלטה לתת לשדור הפחות טוב את המשחק המרכזי" – מה זה שדור? אולי שדר.

  "לידיעתך, חצי הגמר הגביע האנגלי הגיעו בארנסלי וקארדיף מליגת המשנה. אה, כן זוהי תעודת עניות גם לפרמיירליג" – חסרה פה אות ל', המוצא יזכה במילון אבן שושן.

  "לפני כעשרה ימים פורסם “לראשונה” בעONEטה כי לא רק שדיוויד בלאט יהיה מאמנה של צסק”א בעונה הבאה, אלא דן שמיר צפוי להיות עוזרו" – חסרה פה אות ש', המוצא יקבל מילון עברי-עברי.

  "ברחוב קרליבך מרחו את טרבנקו קאלה השמח על שער המדור" – טרבנקו? נו באמת…

  ובטוח יש עוד כמה פנינים שפספסתי…

  נתראה מחר, או מקסימום נפגוש שוב את חיים.

  בלוג שגיאות הכתיב המביכות של תמיס יוצא לדרך

  אפריל 17, 2008 at 12:44 pm

 10. למעיר מעליי

  תודה על ההערותיך, נקווה לשים לב לקטנות בהמשך…

  תמיס

  אפריל 17, 2008 at 12:59 pm

 11. ידיעות חייבים להביא עורך ספורט חדש רצוי שיבוא מבחוץ ולא יהיה מהביצה הפנימית המגעילה שלהם. שיקחו עצות מאביב הברון שעובד שם עכשיו. הוא יכול להמליץ

  ברבאבא

  אפריל 17, 2008 at 1:32 pm

 12. אופירה אסייג בהריון. זה מה שהיא סיפרה בהרמת כוסית של עובדי העONEטה. חג שמח לכולם

  טייקון

  אפריל 17, 2008 at 3:02 pm

 13. מארקדי?

  gary

  אפריל 17, 2008 at 4:15 pm

 14. לא נמאס לכם לחפש הערות לשוניות?
  בנאדם יושב וכותב על חשבון זמנו הפרטי, בלי מגיהים בלי כלום. לכו תדעו אולי אפילו יש לו איזה בעית דיסלקציה קלה (גם לא בושה, יש לחצי מהאוכלוסייה).
  אי אפשר להתייחס לביקורת בצורה עניינית, בלי כל שנייה להציק על התפלקות במקלדת?
  תתבגרו כבר

  אבי

  אפריל 17, 2008 at 5:31 pm

 15. אופי רע בהריון? זה מתרבה!!! אוי לנו! לא צריך רישיון היום על מנת להביא ילדים?

  יוסיי הכושי

  אפריל 17, 2008 at 6:51 pm

 16. אופירה בהריון? יא אולוהים!!

  מושית

  אפריל 17, 2008 at 7:05 pm

 17. אני חושב שהתגובה של אובראדוביץ' לידיעה היא הדבר המשעשע ביותר:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3532845,00.html

  מעבר לכך צריך לתהות,מאיפה לאופירה מקורות שידווחו לה מה קורה בין מאמן סרבי של מועדון יווני ומועדון רוסי? זהו,שאין לה,היא הפליצה ידיעה.

  עודד

  אפריל 17, 2008 at 8:47 pm

 18. שלום אחים שלי
  התקבלתי לעבודה שחבל על הזמן
  אבל היה לי קשה עם השעות.
  למה עזבתי את מקומי?
  תמיס לטיפולך, זה יותר מעניין מי סקירת עיתונים.
  מה אתה מפרשן לי את האייטמים?
  לא אני ולא הקוראים של הבלוג
  צריכים את הסקירה ברמה אותה
  אתה מביא.
  שנה פאזה או שנה גישה.
  אני קורא כאן כל יום וזה מתחיל לשעמם…

  טל בנין

  אפריל 17, 2008 at 9:22 pm

 19. שלום אחים שלי
  התקבלתי לעבודה שחבל על הזמן
  אבל היה לי קשה עם השעות.
  למה עזבתי את מקומי?
  תמיס לטיפולך, זה יותר מעניין מסקירת עיתונים.
  מה אתה מפרשן לי את האייטמים?
  לא אני ולא הקוראים של הבלוג
  צריכים את הסקירה ברמה אותה
  אתה מביא.
  שנה פאזה או שנה גישה.
  אני קורא כאן כל יום וזה מתחיל לשעמם…

  טל בנין

  אפריל 17, 2008 at 9:22 pm

 20. הטוקבק שמעלי צריך להימחק. ממה כפי שמעירים כאן פעם אחר פעם לאתרים אחרים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אפריל 17, 2008 at 10:51 pm

 21. ולמה?????????????????????????????????????

  מי אבא שלי?

  אפריל 18, 2008 at 1:39 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: