עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

פרסום ראשון עתידני

with 15 comments

מגיפת ה"פרסום ראשון" ששוטפת את הארץ מזה מספר שנים הצליחה לייצר מוטציה חדשה – ישנה אמש בשניים מאתרי האינטרנט המובילים במדינה. זה קרה כאשר ב-nrg ובאתר עoneטה החליטו להצמיד את צמד המילים שפעם היה כה קדוש לעורכים לידיעה כי לפיה מחר (הבוקר) תחליט ההתאחדות לדחות את מחזור הליגה הקרוב. בשאר האתרים התפרסמו אמש ידיעות זהות לזו אך עורכיהם לא דאגו לקשט אותה בפס אדום של גאווה עצמית.

בעוד שלא התפאלתי ממציאת המוטציה באתר של "מנהלת התוכן" (בכל זאת מדובר מבחינתה בסוג של ביטול מסיבה אפשרי) די נדהמתי מהנחרצות שהפגינו החבר'ה מ-nrg בנושא. יפה היה לו בשני האתרים היו לוקחים נשימה עמוקה להבא ופועלים בצורה עיתונאית רהוטה יותר כפי שעשו שאר האתרים שדיווחו על האפשרות הסבירה, אך לא יצאו בהצרה.

ביקורת בריטית

מספר שעות לאחר פרסום הבלוג של אתמול קיבלתי למייל שלי מכתב מאלי, ישראלי המתגורר זה שנים באנגליה ושב לביקור מולדת בחג הפסח האחרון. מסתבר כי אדון אלי הינו קורא קבוע של הבלוג עוד מימי ייגר ולאחר שראה את שידור משחק חצי גמר ליגת האלופות בין ליברפול לצ'לסי יש לו לא מעט מילים רעות על השידור של עריץ הספורט. לפניכם מובא המייל בעל הביקורתו הבריטית של אלי:

"אפשר לסכם את אולפן ליגת האלופות במשפט אחד, מהומה רבה מלאת הלצה שלא תורמת לשום דבר. העובדה שהיא לא מזיקה הינה המעלה היחידה שמצאתי בשידור הישראלי הרדוד של משחק חצי הגמר בין ליברפול וצ'לסי. זה מתחיל באולפן הפרי גיים, יושבים להם ארבעה אנשים ומצחקקים כילדות את דרכם עד לשריקת הפתיחה. בסיומו שאלתי את עצמי מי ישיב לי בחזרה את אותן דקות? הפרי גיים הוא אולי קצבי ונותן תחושה של אווירת סבבה, אך נטול כל פוזה של ניתוח אמיתי של המשחק הנפלא. הדיונים נעים סביב ישבנו של גרנט, התקשורת הבריטית ואפקט אנפילד – שום מילה על טקטיקה, מערכים או דיון מעמיק בשיעורים הסטטיסטיים  של מפגשי העבר. עוסקים כל הזמן בצבע ואז יוצאים לכתבות צבע (טובות יש לציין). כך נדמה כי השיחה תמיד נשארת במים הרדודים בהם שוחים העיתונות הצהובה ומשרדי ההנהלה של ליברפול. שוב ללא התעסקות בעיקר, אלא רק בהתזת אור ענקית על התפל.

שידור המשחק עצמו דווקא היה מהנה וניתן לומר שלמרות שהוא נופל בהרבה מהשידור הבריטי אליו אני רגיל, צמד השדרים ניחן בהרבה יותר ידע בכדורגל מהליצנים באולפן (שוב מילים אלו לא נכתבות מידע אישי אלא על סמך המשדר מאמש). באשר למה שמתחולל באולפן במהלך המחצית אין לי יותר מידי מילים לכתוב מאשר לשאול "למה"? למה פתאום באמצע המתח לוקחים אתי השדרנים והפרשנים למקומות רחוקים ומתחילים לספר סיפורים שלא קשורים למה שהתרחש במשחק. באולפן המחצית של ה-itv האנגלית אתה מקבל סיקור וניתוח של המחצית הראשונה כולל מבט חוזר על הרגעים הגדולים. כששבו למגרש למחצית השנייה אמש תהיתי מה צריך לעשות אדם שהגיע הבייתה לאחר הבקעת השער של קויט ורוצה לצפות בו? לאנשים מערוץ הספורט התשובה.

הפוסט גיים היה דווקא יותר ממצה מהפרי גיים אך חוששני שזה רק בגלל שהיה לליצנים באולפן משהו לדבר עליו – המשחק שהתרחש מולם רגע לפני כן. למרות שהיו שם דברי בינה דווקא הם טבעו בין הריצות של המנחה (הוא בכלל קשור לכדורגל?) שרצה להספיק את הכל ומהר כולל חידות וחיות אחרות לפני בואה של הזמרת לאולפן. הרעיון שלסיים שידור שכזה בשירה הוא מעניין בעיני, לא יותר מזה, אולי זה פשוט אני שלא מתחבר לקטע. אך עדיין אפילו אם החלטתם לעשת כך, אסור שהשירה תהפוך לחשובה יותר מניתוח המשחק כפי שקרה אמש. סך הכל שידור סביר של המשחק במעטפת של פרי גיים ופוסט גיים ריקים מתוכן הובילו אותי לאכזבה".

פרשנות חדשה לדיעה בטורי דיעה

באופן אישי, אני חושב כי המילים של אלי מספרות הרבה על הצורך שלנו לדרוש הרבה יותר מהחברים בעריץ הספורט. מצד שני אמש שודר משחק חצי הגמר השני בערוץ 2 הפתוח לרווחה ללא פרי גיים, ללא פוסט גיים ובעיקר ללא ההייפ שדורש חצי גמר כלשהו בשידורו. ללא כל פרשנות של לאחר המשחק בטלביזיה (ובואו לא נקרא לחמש דקות של איציק זוהר בחדשות הספורט פרשנות) היו אלו אתרי האינטרנט שניסו למלא את החסר בעזרת מספר טורי דיעה. הפחד הגדול ביותר שלי לפני תחילת קריאת הטורים הייתה שקיעה עייפה בשיעמום. אך מי שהצליח להעיר אותי בעזרת מבט על צמד משחקי חצי גמר מזווית אחרת היה יואב בורוביץ' מאתר עריץ הספורט שניסה לנתח את חולשתם של הכוכבים בארבעת הקבוצות אל מול דרישות המאמנים מהם. בעוד שבורוביץ' השתמש בכל היכולות העיתונאיות שלו היה זה דניאל שחק ממעריב שאיכזב עם טור דיעה על המשחק שבפתיחתו מספר הצהרות אהדה ברצלונה אשר ישר שמות את מילות טורו תחת זכוכית מגדלת והופכות את הטור מטור פרשנות לטור של אוהד חצי מתוסכל. מוטב יהיה לו כותבי טורים בארץ ילמדו להניח את דיעותיהם ואהדתם הקדומים בצד או לכל הפחות לא לחשוף אותן באופן כה גלוי בפני הקוראים.

מלחמה כשרה בעריץ הספורט

למרות כל הפרסומים כאילו לא יעשה כך, בעריץ הספורט שוב החלו בזליגת התכנים הגדולה לעונת הקיץ. הפעם מדובר במשחקי הפלייאוף של ה-nba, ייתכן ובעריץ רוצים לקבל צל"ש על שלושה שידורים חיים משבוע הפלייאוף הראשון, אך השאלה היא כיצד נוכל לתת לו אחד שכזה אם לא כולם משודרים בערוץ הפתוח? האדונים בר את טלפז כנראה מאמנים כי צופי ה-NBA שכחו כי בעבר הובטח להם כי השידורים לא ינדדו לערוץ בעל צירוף הספרות הגבוה יותר בממיר וכך בשקט בשקט החליטו להעביר את חלקן לערוץ הלייב. לאנשי nrg זה הספיק בכדי לכתוב כתבה משעשעת בנושא .

נענע10 הופך לשחקן צמרת

בשקט בשקט הפך מדור הספורט של נענע10 למשמעותי ביותר מבין אתרי האינטרנט שאינן מחזיקות במחלקת ספורט עצמאית.  האתר שמעביר בשידור חי בכל שבוע את המשחק המרכזי מליגת העל, נפרדו לפני כחודש מוואן ועברו לקבלת כתבות מאתר עריץ הספורט, ממשיך להתחזק והפעם לקראת האולימפיאדה. אמש נודע כי נענע10 רכשה את כל רגעי השיא של האולימפיאדות בעבר וכי באתר מתכוונים לשדרן בחודשים הקרובים כמתאבן למשחקים בבייג'ין, בהחלט יוזמה ברוכה.  

מעיתוני היום

השוני הגדול בגישה בין האי – תון של המדינה למעריב ניכר החל מהשער של צמד העיתונים הבוקר. בעוד שבאי – תון החליטו ללכת על ארבעת הסיפורים המרכזיים של אמש, במעריב בחר יואב גולן להתמקד בבחירת ספורטאי ה-60 פרויקט מיוחד וחדש של מעריב. השאלה שעולה משני שערים אלו הינה אחת: מהי תקידה האמיתי של העיתונות המודפסת בעידן האינטרנט לתפקד כיומן מגזיני או כיומן ניוז טהור?

ההחמצות באי – תון של המדינה הינם רבות הבוקר, זה מתחיל בעובדה שהחליטו לתת שם טור אורח לאלי גוטמן שניתח את משחק חצי גמר ליגת האלופות בין ברצלונה למנצ'סטר יונייטד מאמש בצורה יבשה וחסרת ברק (במיוחד כשבמעריב אפשר היה לעלעל בטורו של אביעד פוהורילס שתהה מה היה קורה אם…ולא ניתח את המשחק בצורה קרה). אך לא רק גוטמן נמצא בין אלו שכשלו לכתוב טור דעה מעניין באי – תון של המדינה, ריח של קראנו את זה כבר בעבר אפף את טורו של אריה מליניאק בנוגע לרעיון דחיית המחזור. מי שהציל את העיתון של המדינה הוא זאב גולדשמיט שהביא ראיון ממצה וטוב עם אושרי לוי, פעם גיבור פרשייה בכדורגל המקומי והיום בעיקר נושא טוב לכתבת צבע. נראה כי ברחוב מוזס לקחו לתשומת ליבם את הערתי מיום שישי האחרון בו פרסמו כתבה קצרה על חוסר ההיענות של אוהדי מכבי לנסוע למדריד במחירים שמוצאים על ידי סוכני הנסיעות והבוקר הרימו רפאל נאה וגידי ליפקין כתבה יותר ראויה בנושא.

במעריב כאמור הלכו בכל הכוח על נושא בחירת הספורטאי המצטיין לשנת ה-60, והציגו את שישים המועמדים שלהם. הפרויקט הפך את מדור הספורט של היום ללא יותר ממגזין ספורט עם מעט ניוז בפתיחתו, או אם תרצו חולה סכיזופרני שנע בין החדש לישן. האמת היא שגם הפרויקט היוקרתי של החבר'ה מקרליבך לא מנע מהם להתעסק יותר בפרטנות מבידיעות בכל הנושאים הבוערים דוגמאת המחזור הקרוב ליגת העל ובמשחק חצי גמר ליגת האלופות…פשוט רמה אחת מעל לחבר'ה ממוזס.

כרגיל מדור הארץ נמצא הרחק לפני צמד הטלואידים של מעריב וידיעות. עיתון ספורט שעוסק במושא הסיקור שלו בצורה טהורה תוך כדי שימוש בקשרים טובים לעיתונאים בחו"ל שמעניקים למדור הבוקר לא פחות מארבעה כתבות צבע טובות בנושאים שונים.

נ.ב. ראשון: אופירה, כולנו ראינו שברגע שהקלדנית שלך לא הקלידה מספיק מהר את הודעת העיתונות של הפועל י-ם על התפטרותו של דן שמיר הפך פרסום ראשון ססגוני להודעת דובר בלבד.

נ.ב. שני: באותו עניין, אופירה כשאת מפרסמת בפרסום ראשון אדמדם על התעניינות של מכבי ת"א בעומר גולן כדאי שתתני את הקרדיט לאשר גולדברג מטלספורט שפרסם על אותה התעניינות אמש.

נ.ב. שלישי: כן, אני בסדר, לא לדאוג לי יותר מידי, בשל בעיה טכנית הפוסט עלה מאוחר היום.

 

 

מודעות פרסומת

Written by תמיס

אפריל 24, 2008 בשעה 12:45 pm

פורסם בUncategorized

15 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. קיומו של בלוג (מטעם?) מתחרה נותן את אותותיו.
  אחלה פוסט, המשך כך!

  צדיק

  אפריל 24, 2008 at 12:56 pm

 2. מה, באמת לא ראית שהידיעה שזיו ארז מועמד להחליף את דן שמיר פורסמה גם בידיעות? מזל שאתה לא עוסק בעיתונאות, אחרת היית מפספס המון דברים

  יוסלה

  אפריל 24, 2008 at 1:36 pm

 3. פוסט נחמד.
  רק הצעת ייעול קטנה – לעשות אפשרות מנוי לבלוג.
  עם ייגר הייתי די רגיל ב11 להיכנס לבלוג. אצלך השעה מעט פחות קבועה, לכן אני מציע פשוט להוציא מייל ברשימת תפצה כמקובל באתרים אחרים על הוספת פוסט.
  יתכן שיש אפשרות כזאת, אבל לא ראיתי.

  אבי

  אפריל 24, 2008 at 2:18 pm

 4. לצערי אין אפשרות כזאת

  יוסי

  אפריל 24, 2008 at 2:22 pm

 5. אחלה פוסט. מי אמר שהתחרות לא טובה לבריות?

  דואב/ת

  אפריל 24, 2008 at 2:36 pm

 6. תמיס – סחתיקוווון.
  מורו ופוליצר גורמים לך לחלץ מעצמך יכולת הרבה יותר טובה באגף. עוד כמה בישולים, הגבהות מדודות וגולים והבלוג ימריא.
  אלל תתייאש ותמשיך במלאכה החשובה

  רוקבן וג'ולייטה

  אפריל 24, 2008 at 4:37 pm

 7. בומבה לפינה.

  הרצל קביליו ז"ל

  אפריל 24, 2008 at 5:18 pm

 8. עד עכשיו שתקתי….

  ה"חבר'ה" מישראבלוג מושתלים עלובים של אתם יודעים מי. והרמה שלהם בהתאם.

  תמיס אתה כשרוני, תמשיך לעבוד קשה ויהיה טוב.

  אבו יו יו

  אפריל 24, 2008 at 5:30 pm

 9. שימו לב לטוקבק הנ"ל בקשר לשידורי הNBA:
  http://sports.walla.co.il/?w=/175/1270664&tb=/i/13418435
  אם מבלוג שכזה לא יבואו הלחץ והביקורת על ההתנהלות השערוריתית והלא מוסברת של ערוץ הספורט בנושא השידורים, אז מהיכן?

  אין BA

  אפריל 24, 2008 at 8:14 pm

 10. בושה מה שקורה עם התשלומים

  אולג

  אפריל 24, 2008 at 10:44 pm

 11. קודם כל, בהצלחה לבלוג החשוב הזה
  דבר שני, נראה לי שכדאי להזכיר לטובה את אתר HOOPS, שמארח בשבועות האחרונים את מנחם לס. אני לא יודע עד כמה ההסדר הזה קבוע, ואני לא חושב שצריך לפרט על האיש, אבל העובדה היא שכרגע ניתן להנות מטור יומי של מי שנחשב לאחד מפרשני הספורט הטובים ביותר (לטעמי הטוב מכולם), שדורות של פרשנים ושאר חובבי ספורט גדלו עליו. תענוג.

  אוהד NBA

  אפריל 24, 2008 at 11:35 pm

 12. קודם כל, ניכר שיפור בתוכן ושיהיה בהצלחה.
  הלילה ישודר המשחק בין דנבר ללייקרס, אולי הקבוצה המרתקת ביותר העונה, בשידור חי רק באחד מערוצי הפלוס – דוגמא מצוינת והזדמנות פז לעשות קצת רעש בנושא.
  לסיום, דווקא נחמד שכותבים מספרים על אהדתם הישנה, מה עוד שבמקרה שציינת נראה שהכותב פנה נגד האהדה שלו. לעתים, זה מוסיף לקורא מעט על מה שעומד מאחורי התוכן ושובר את השגרה של עוד טור פרשנות-נטו מלאה.
  ושוב, בהצלחה

  ג'יימס וורת'י

  אפריל 25, 2008 at 11:32 am

 13. לאלי מבקר הטלוויזיה – תודה. ביקורת מבריקה.

  כבר הרבה זמן שאני חש חוסר נוחות מהשידור של ליגת האלופות, ולא הצלחתי לסדר לעצמי את הדברים בראש. בהתחלה חשבתי שאולי זה בגלל שהם מביאים פרשנים ברמה נמוכה כמו איציק זוהר, אלי אוחנה וחיים רביבו. אבל מהר מאוד נזפתי בעצמי על עדתיות יתר, כשלזכותי עמדה רק העובדה שגם אני מהצד הנכון של העדתיות.

  אחר כך חשבתי, שאולי זה חוסר עניין שלי בליגת האלופות, או יותר נכון עניין הולך ופוחת בליגת האלופות. יש מדי פעם כתבות כאלה על העניין ההולך ופוחת, שמוסבר באלף ואחת סיבות, ביניהן כלכליות, ביניהן לאומיות, ביניהן פוליטיות (בקיצור, יותר מדי קבוצות, פחות מדי רמה). אבל גם זה לא שכנע, כי את המשחקים אני כן רואה, כשאפשר, זה רק את הפרי, מידל ופוסט אני לא רואה. ואם אני כן רואה, זה בווליום מושתק או בהיסח הדעת, כשאני על המחשב ונפרד ממנו רק כשמגיעה הצגת השחקנים.

  ואז הגעתי למסקנה ששדרי ערוץ הספורט פשוט התאהבו בעצמם ובמחמאות שהם מקבלים. מודי בראון בא מתחום הבידור-קולנוע-טלוויזיה, וזה שהוא אוהד ספורט מילדות לא הופך אותו לשדר ספורט. זה לא מקרי שמבקרי הטלוויזיה השונים אוהבים לפרגן על ה"תבלו" שלו לפני השריקה. זה יפה, חינני, כדורגל זה בילוי. האמת היא שאהדת קבוצת כדורגל אף פעם לא היתה בילוי בשבילי. בד"כ זה היה כרוך בסבל, גם כי הכח נוטה לרדת יותר מאשר לעלות, וגם כי בינינו, ללכת לראות כדורגל ישראלי במתקנים ישראלים, באקלים ישראלי, מוקף בישראלים – זה עינוי, לא בילוי. אבל בעולם פשתה והשתלטה הדעה שספורט הוא מוצר בידורי, בילוי, וכולנו התחברנו לזה. על הרקע הקפיטליסטי הזה, של ספורט כמוצר בידורי כלכלי, התקבל יפה ה"תבלו" הזה.

  ופעם, כשהם היו צעירים וערוץ הספורט היה גם משקיע כסף בהפקות, עוד לפני שהפך לערוץ המזלגה, הם היו מכינים מערכונים שגרמו לנו להתאהב אפילו בכישרון המשחק המגוחך-אך-מצחיק של מלר ויעקבי, מעבר להערכה האינסופית ששניהם מקבלים בצדק על הידענות. באמת היה מדובר בבידור. וכשהביאו גם זמר בסוף, זה לא הפריע, כי זה בסוף, אחרי הכל. וזה אפילו היה חינני כשהם היו מצטרפים לזמר, בערך כמו ההשתטויות של לונדון וקירשנבאום עם זמרים באולפן שלהם.

  אבל עכשיו זה כבר לא בידור. עכשיו זה דאחקות. הערוץ הפסיק להשקיע כסף, אז מה שנשאר זה להרים הפקות מסוג "לשבת סביב השולחן עם איציק זוהר ושאר החברה מהעדה, ולהעביר דאחקות כמו החבר'ה ביום שישי". הדבר היחיד שמצחיק בזה הוא לראות אנשים רציניים, מוערכים ומוקפדים מייצרים מוצר כל כך נחות. בידור זה לא. כמי שמלא הערכה למודי בר-און הכותב המוכשר, אני מוכן לתת לו להחליט אם זה מצחיק או לא, ומסתכן בראשי ואומר שהוא הראשון שיעיד שזה לא באמת בידור. בכל מקרה, כדורגל ופרשנות רצינית בטח שזה לא.

  S&M

  אפריל 26, 2008 at 10:15 am

 14. אחלה פוסט

  גיא

  אפריל 26, 2008 at 5:09 pm

 15. אם כבר מפרגנים לנענע10:
  מלבד שידור ישיר של ליגת העל,
  נענע10 משדרים גם תקצירים מהליגה האיטלקית.
  למיטב ידיעתי, בבלעדיות.

  אילן

  אפריל 27, 2008 at 7:38 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: