עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

שקט משחקים

with 10 comments

מבלי שנרגיש הוכיחה השבוע תקשורת הספורט המקומית את חטאה הגדול ביותר לראווה, החטא – ההתעסקות האינסופית בכל הקשור לדברים שמסביב לספורט. הסיבה לביצועו של החטא הינה שבהיעדר ספורט אמיתי בארץ ובשליטתו של אתר העoneתה על חובבי הספורט, נוצר כאן מנהג לגיטימי בו מסקרים את הכל פרט לתחרות עצמה.  

ראיות להאשמות הללו (כשדרך אגב במקרה זה האצבע מופנת לכל העוסקים בסיקור הספורט במדינה) נעוצות בעובדה שרק לפני חודשיים וחצי סוקר בהבלטה כל פיפס של מריה שארפובה שהגיעה ארצה יחד עם נבחרת רוסיה למפגש גביע פדרציה מול ישראל. יממה לפני פתיחת המפגש עם צ'כיה על הזכות להישאר עוד שנה בבית העליון יש להזכיר, והפיפס היחידי שקיבלנו עד כה לקראת המפגש הינו זה שמבשר על קיומו כמעט בהתנצלות. איך יכול להיות שמה שמכרו לנו לפני חודשיים וקצת כדבר הכי לוהט בשוק הפך למנה הכי פושרת בתפריט של לוח השידורים של עריץ הספורט ונלחש בלבד בתקשורת הספורט הישראלית? ובכן התשובה לכך ברורה: מריה שארפובה, זו שכולם רצו תמונת פפרצ'י שלה למזכרת אינה צ'כית. בישראל של 2008, אם אין לך פנים יפות אינך כוכב, כך חולפת תהילת העולם לה זכו שחר פאר וציפי אובזילר לפני מספר חודשים, בעצם גם אז לפי התקשורת, הן היו השתיים הללו שעמדו ליד שארפובה לזמן קצר.

שקט מכביסטי

ביום שני האחרון יצא ניקולה וויצ'יץ' לעיתונאים בסיום משחק ההפסד של מכבי ת"א בחולון וטען כי הוא אינו מבין מדוע לא שותף ולו לדקה אחת במשחק. הטענה של צביקה שרף הייתה כי קצב המשחק לא התאים לסנטר הצהוב, טענה אותה וויצ'יץ' ביטל בהנף יד. כך נפלה לידי העיתונאים פצצה מתקתק רגע לפני הפנייל פור האירופי, אך איש מהם לא עשה מזה עניין או סיפור. ככה זה שרוב העיתונאים הם חברים ומקורבים של… ככה זה שמושא הסיקור דיינו מכבי ת"א מייצג את המדינה לשיטתם של עיתונאי החצר שמפחדים לעורר סערה מוצדקת אצל האלופה (סערה שלהזכירכם משב הרוח הראשון שלה הגיע מפיו של וויצ'יץ') רגע לפני המשימה החשובה במדריד. לו היה מדובר בשחקן של הפועל ירושלים, גליל עליון או בני השרון כותרות העיתונים היו דנות בנושא ימים על גבי ימים, אך לא אצל מקורבי המלוכה בממלכת מכבי. היחיד שכן יצא צדיק היה ערן סלע שבטור לאתר הריכולים והמסיבות טוען כי צביקה שרף מראה לקרואטי את הדרך החוצה.

הטוב והרע בוואלה

וואלה הוא אחד מפורטלי הספורט האהובים עליי. אולי זו העובדה שהוא נשען ברובו על כתבות ממוסף הספורט של הארץ שלדעתי הוא הטוב ביותר במדינה, אך גם בלעדיו החבר'ה מוואלה מצליחים לא פעם להתעלות מעל כולם ומציגים אתר ספורט מלא בשפע ומקצוענות. לאור הדברים הללו נדהמתי אמש לגלות כי דווקא באתר הזה לא כתבו ולו מילה אחת על המשחק השני בסדרת גמר בכדורסל הנשים. הפתעתי גדלה בשל העובדה שרק לפני יומיים פרסמו שם כתבת צבע משמימה ככל שתהייה עם שי דורון. עורכי וואלה היקרים – לאן נעלם הסיקור מרמלה אמש?

מצד שני כפי שכתבתי יש בוואלה לא מעט פנינים, שניים מהם מוגשים אליכם כאן עם לינקים לקראת סוף השבוע הבא עלינו לטובה. מומלץ ביותר לקרוא את כתבתו המעניינת של טדי פסברג על קבוצת הנשים של בני סכנין ועל מאבקן של נשות המגזר להיכנס למגרש הכדורגל בכלל.  כתבתו של אורי בלאו על אלעד שמואל הופיע אמנם גם ב"הארץ" אך שווה קריאה לכל מי שפספס.

יחסי מסקר מסוקר בחיפה

הנה משימה לכל קוראי הבלוג בחיפה, שימו לב כי בשבועות הקרובים עלולה לצוץ פתאום כתבה מפרגנת ביותר לאחד בשם אברהם גרנט במדור הספורט של זמן מעריב. לא אינני נביא, אך זוהי רק התוצאה של שהותו של איציק אהרונוביץ' במשחק הליגת הקרוב של צ'לסי מול מנצ'סטר יונייטד בשבת הקרובה. אהרונוביץ' אשר הוזמן למשחק על ידי ידידו משכבר הימים אברהם גרנט, ישהה במלון בו מתאכסנת צ'לסי ויקיבל כרטיס למשחק חינם אין כסף. כל זה לא יכול שלא להתקבל ללא שום תמורה. אין מה לומר, אפילו במרחק אלפי קילומטרים מהכרמל, אברהם משאיר את העיתונאים צמודים אליו.  

השבת שלכם

כפי שאני מציין בכל שבוע, גם מחר הבלוג הוא לרשותכם. כל מי שרוצה לכתוב פוסט בנושא זה או אחר מוזמן לשלוח לי אותו במייל והוא יפורסם כפי שהוא.

לפניות, טענות ומענות themistopoloi@gmail.com

   

מודעות פרסומת

Written by תמיס

אפריל 25, 2008 בשעה 12:19 pm

פורסם בUncategorized

10 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. אבו יו יו

  אפריל 25, 2008 at 1:39 pm

 2. נהנתי לקרוא. אם תגיע הכתבה המפרגנת לאברם בזמן מעריב, מקווה שלא תשכח לעדכן.

  חוץ מזה, כיוון שזו התגובה הראשונה שלי, רציתי לעלות כמה שאלות טכניות שמטרידות אותי:

  1. מדוע לא נעשה שימוש בתגיות?
  2. מדוע אין חותמת זמן לפוסטים כמו שיש לתגובות?

  איציק

  אפריל 25, 2008 at 1:45 pm

 3. תמיס ליכלכת בגדול. זה שאתה לא קורא באדיקות את מדור הספורט של "ישראל היום" הופך את מדורך לחלטוריסטי. ביום שלישי כתב אלי סהר שמה שוויצ'יץ' עבר ביום שני זו השפה שלא חווה מאז ימי ספליט. ברביעי הקדיש העיתון המחולק חינם עמוד לעובדת ספסולו של וויצ'יץ' במשחק על ידי אבי סגל וגם את גירסתו של ניקולה לאירוע. אז מה כש"ישראל היום" מבקר את מכבי זה לא נחשב?

  דריק הארפר

  אפריל 25, 2008 at 1:52 pm

 4. "ישראל היום" לא נחשב מסיבה פשוטה: סהר כבר זמן רב מוביל אג'נדה כנגד ה"מאמן הלאומי" ולכן כמו שלא מדווחים על כל כלב שנשך אדם, אין טעם להתייחס בנושא הזה ל"ישראל היום".

  אריה

  אפריל 25, 2008 at 2:15 pm

 5. ביקורת בדיעבד – ראיתי בעצמי אתמול את הסיקור החי בואללה מהמשחק של רמלה. מה קרה שהתעוררת היום והתחלת לחפש אותו? כדי להשמיע ביקורת צריך לעקוב אחרי ההתרחשויות בעודן מתרחשות. אם לא הספקת, לא נורא, לפחות אל תתייחס לדברים שלא ראית בעצמך

  עוז

  אפריל 25, 2008 at 2:19 pm

 6. יאללה, קצת ביקורת עיתונים מיום שישי.

  הדבר הבולט ביותר בעיתונות הספורט הוא המודעה של אוהדי בית"ר ירושלים שמתפרסמת הן בידיעות והן במעריב. מתוך המודעה עולה חשש שהתאחדות לכדורגל מקשה את יחסה אל בית"ר ירושלים לעומת מקרים מהעבר של קבוצות אחרות. כיוון שזו מודעה מטעם, אין התייחסות לגבי מקרי עבר שקרו עם אוהדי בית"ר ועל כך שהם שוורים מועדים. עדיין היה ראוי שמישהו מהכתבים בשני העיתונים היה עושה מעשה ונכנס יותר לעומק הנושא אם יש או אין אפליה. הרי כבר לפני מספר שבועות הנושא עלה, וכרגע הפולו אפ בדמות העונש חסר התקדים על כניסה למגרש יעניין כל אוהד כדורגל מליגת העל. נקודה נוספת הקשורה למודעה הזו – בעיתון הארץ בעל הסטיגמה השמאלנית, היא אינה מופיעה.

  נושא אחר. גם בעיתון מעריב וגם בעיתון ידיעות יש תיאור של משדרי הספורט המומלצים שיהיו בטלוויזיה במהלך השבוע הקרוב. במעריב הפונט גדול, אבל דווקא ידיעות מנצחים בקרב הזה עם עושר רב הרבה יותר של שידורים. השאלה המתבקשת היא מדוע לפרסם את כל השידורים המומלצים לשבוע הקרוב במדור הספורט? הרי יש לכל עיתון מוסף שבו מקבלים רשימה של רוב השידורים המובילים לשבוע הקרוב, אז למה לא לפרסם שם? האם אתם מכירים מישהו ששומר את מדור הספורט של יום שישי (שהוא חלק מהראשי) כדי לראות מה מומלץ לשידור ביום רביעי, למשל?

  ונעבור לתוכן עצמו:
  בעיתון ידיעות יש עמוד שרובו כדורסל. הידיעה הראשית בעמוד היא על דן שמיר, מתחתיה הוזלת החבילות לפיינל פור של מדריד (כתבה של אחד רפאל נאה) ורק אחר כך הנצחון של רמלה על בנות השרון במשחק השני בסדרת הגמר של הנשים. ההיררכיה ברורה? כי ביום שישי הבא נראה אם הפנמתם את החומר.
  בעמוד הכדורגל בידיעות מעניין הדיווח של גסן ואקד מאנגליה שמעביר את הרגשות המעורבים לגרנט באי, אבל משעממת הכתבה על ההתאחדות לכדורגל.

  במעריב מר טבק הותיק נותן בשר מדמם לקורא ולא חוסך את ביקורתו מהתנהגות ההתאחדות לכדורגל. כמה חבל שאליענה שפר מוציאה מאמר בנאלי על המפגש בין צ'לסי עם גרנט לבין מנצ'סטר יונייטד.
  בתחום הכדורסל אבי אורנן ועופר שלח מנתחים את עזיבתו של דן שמיר על פני יותר מחצי עמוד כולל הבאת סטטיסטיקות מעניינות. הכותרת המצטיינת של היום שייכת ללא ספק לכתבה על נצחונה של רמלה בסדרת גמר הנשים: "ג'קי ג'ונסון עשתה מי שברך" שמופיעה בעמוד נפרד מדן שמיר. ערן סורוקה כותב על ה-NBA ומנסה להתחכם במעט המקום שנתנו לו. לפחות זה עדיף על ידיעות ששם מביאים רק תוצאות ואין מי שחתום על הדיווח מה-NBA.
  החטא הגדול של מדור הספורט של מעריב היום הוא ריבוי הפרסומות והמודעות שאולי מצליחים ליצור אשליה של ארבעה עמודי ספורט, אבל בפועל החלוקה מאוד צורמת בעיניים.

  בעיתון הארץ אלעד ליפשיץ דוחף את הלשון שלו עמוק אל איזור מסויים של דן שמיר. פרט לכך ההתייחסות להתפטרות היא די לאקונית.
  משה בוקר ודור בלך כותבים על מהלך האירועים בהתאחדות לכדורגל והתגובות של הנוגעים בדבר, אבל גם כאן כשיש דיעה לנושא כמו של איתן בקרמן זה רק עושה טוב למדור.
  למרות שעל פניו נראה שמדור הספורט של עיתון הארץ מכסה פחות או יותר את הכל, חסרות לי בשאר הכתבות יותר חפירות לעומק ופרשנויות.

  כפי שנאמר בטור של תמיס, נושא הטניס מקבל התייחסות קצרה בכל העיתונים, אבל לא יותר. חלק מכך נובע מכך שאין עוד אחת כמו שאראפובה, אבל החלק השני נובע מכך שהפעם נצחון יחזיר את ישראל לבית העליון – כבר היינו במצב הזה קודם. ממש כפי שמדליית הארד של זאבי בעלת פחות סקס אפיל ממדליית הארד של סמדג'ה.

  אם הייתי צריך לבחור מדור ספורט אחד היום, אז זה של מעריב היה מנצח בנקודות את הארץ וידיעות, אבל לא בנוק אאוט.

  נ.ב. תמיס יכול להעתיק את הקטע הנ"ל למחר (אם אין לו מתנדבים אחרים) גם אם הפעם לא נשכתי ולא השתמשתי במשחקי מילים משעשעים.

  סלים וארזה

  אפריל 25, 2008 at 3:35 pm

 7. תמיס, במיוחד בשבילך
  http://sports.walla.co.il/?w=/151/1270727

  joe

  אפריל 25, 2008 at 5:22 pm

 8. סחטיין סלים. נעלמת… טוב שחזרת 🙂

  Bugsy Boxer

  אפריל 25, 2008 at 5:23 pm

 9. תמיס תכתוב על הנוף המתעורר של הרשתות החברתיות של הספורט, העריץ מתכנן הפתעה נעימה בתחום

  אולג

  אפריל 25, 2008 at 6:23 pm

 10. תודה על הלינק לכתבה על האיגרוף בוואלה. קראתי, קראתי, בסוף השתעממתי וירדתי לטוקבקים. ושם מצאתי את הפנינים האמיתיות. מסתבר שכל החארטה הזו היא יותר כתבת יחצנות מכתבה עיתונאית, והמתאגרף ההוא בכלל לא אלוף הארץ.

  עיתונאים בלירה. אפילו לבדוק אם המרואיין שלהם הוא באמת אלוף הארץ, או בכלל התחרה באליפות הארץ הם לא מסוגלים. איזו בדיחה.

  לחבר'ה בעיתון הארץ, אני פנוי לראיונות בתור אלוף הארץ בשחייה צורנית. זה בתנאי שאני אצליח לנשום ולהכניס את הבטן ביחד כמובן. אבל לכם ממילא זה לא משנה.

  S&M

  אפריל 26, 2008 at 12:42 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: