עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

נוק אאוט בלייב

with 12 comments

בתגובות הרבות שמושארות כאן כל בוקר אנשים תמיד מבקשים ממני לספר להם משהו אודותיי. אז הנה קבלו סקופ – אין לי בבית את ערוץ הגניבה המתכנה גם כ"לייב". אמש לאחר שמכבי עשו שניים – שלושה ניסים, צסק"א הרדימה את משחקה של טאו ואני נאלצתי לעבור כשבע שעות תמימות של שידור המשחקים בערוץ 10,  נסעתי לחבר עשיר ברמת השרון, וראיתי את הפרי גיים של הגזלנים…רק בשבילכם.

האמת היא כי למרות שהניסוי שלי נמשך עמוק אל תוך השעות הקטנות של הלילה, דווקא הצפייה בפרי גיים של העריץ השאירה לי טעם טוב בפה, יחסית לאנמיות של השידור המקביל שראיתי בזמן אמת בערוץ 10. בכלל לא ניתן להשוות בין שידוריו של עריץ שכל ייעודו הוא להביא את הספורט לבית שלנו לבין ערוץ אחר שמתגאה בתחת של מרינה ומתקיים מחלוקת עוגת הפרסום הצרה שקיימת במדינתנו.

אין ספק כי הפרי גיים (וזה נכון גם לגבי הפוסט גיים) של העריץ היה עשיר יותר מזה בערוץ המתחרה. שם ניהלו דיונים מהותיים על הקבוצה של שרף ועל יריבתה עם מספר אנשי כדורסל בעוד שבערוץ 10 ניסו לדחוס לנו מעט ראיונות עם הגיבורים הצהובים בין פרסומת אחת למשנה. אין מה לעשות עופר שלח הוא אמנם אחד הפרשנים הטובים שיש כיום בשידורי הכדורסל של ישראל, אך אי אפשר לשמוע רק את דעתו במשך כמעט שעתיים. מי שצפה בשידור בלייב קיבל עשרות זוויות התבוננות על המשחקים ולעולם לא הרגיש את מה שלעיתים השידור בערוץ 10 שידר – "יאללה שיתחיל כבר המשחק אנו מתים כאן", או משהו בסגנון.

בלי הפרשנים הרבים, יכל ערוץ 10 להישען על העברת ניוז מהשטח בכדי להשאיר את הצופים עימו, אך גם כאן הצליח עריץ הלייב לנגח בו פעם אחר פעם במהלך המשדר. נדמה היה כי כל מרואיין עבר קודם כל בעמדת הראיונות של העריץ לפני שהגיע לבקי גריפין שדובבה (בעילגות יש לומר) את אנשי מכבי. כנראה שיש מספר עובדות שלעולם לא ישתנו: כשיש לך שני אנשים "על הקווים" (עמר בנוביץ' ומאיה רונן) מול בחורה אחת (בקי גריפין) אתה תמיד תנצח את הקרבות הקטנים של חטיפת המרואיין הטוב. תוסיפו לכך שמהשידור אמש נראה כי שחקני ומאמני מכבי אוהבים יותר להתראיין אצל בנוביץ' ורונן, כנראה משום שהם יודעים מי השניים מבין השלושה שמשדרים ביותר מקצוענות, ותגלו כי כל הראיונות הטובים נערכו לנגד מצלמות העריץ. רונן אפילו הצליחה להשיג סקופ קטנטן בפרי גיים וליצור מתח מדומה בין שניים מבעלי המניות של הקבוצה, דיוויד פדרמן ורענן כץ, כשכל אחד מהם טוען כי תפקידו של צביקה בתחילת העונה הוגדר בצורה שונה. כל זאת הודות לעיתונות טובה של עיתונאית אשר שמה לב לפרטים הקטנים שנאמרים לה בתשובות לשאלות שלה ולא חושבת על השאלה הבאה.

שאלה לבקי גריפין

באמת שאין לי כוח להיכנס לטיב שידור המשחקים עצמם מאמש, לפחות לא לזה של צמד השדרים. הכל כבר נאמר בקשר לזקנתו של ארבל אשר מביישת את נעוריו וכולם יודעים כי שלח ניחן בהבחנות כדורסל טובות או רעות תלוי את מי שואלים. אני כן רוצה להתעכב שנייה על בקי גריפין, אשת הקווים של ערוץ 10 בספרד. תקשיבי בקי, אולי תתכונני יותר טוב לשידור? במהלך חצי הגמר השני עלו לעמדת השידור בה ישבה הגברת שחקני מכבי בזה אחר זה, כולם זכו לקבל את אותן שאלות, וכולם הפלא ופלא ענו את אותן תשובות פחות או יותר. בכדי להשיג משהו ממרואין צריך לעבוד יותר קשה גברת גריפין. אה… ועוד דבר, באמת היית צריכה לעצבן את צביקה שרף בשאלות שלא במקום רגע לאחר שהוא העלה את מכבי לגמר? איפה החוכמה בשאלה כמו: "אתה יודע שכל מאמן שחזר מפרישה והגיע לגמר מעולם לא ניצח בו? איפה השאלות על המשחק שכרגע נגמר? טקטיקה? תרגילים? משהו? לא בערוץ 10, נסו בלייב.

 הגאווה הקטנה של אתר עוואנטה

בתחילת השידור של ערוץ 10 אמש, סיפרה בקי גריפין בהתרגשות כי הצילומים ממצלמת הוידאו הפרטית של מרקוס פייזר יעשו את דרכיו (לפי הסכם אני מניח) לידי הערוץ שישדר אותם ככל הנראה בעתיד. גברת התוכן ישבה לה בתל אביב ושמעה על הדבר ומיד ראשה הפך אדמדם מקנאה וכעס. "איך? איך ייתכן שלהם יש משהו בלעדי ולי אין"? אצה רצה הגברת למכשיר הסלולארי והתקשרה ליעל מרגלית נציגת אתר הריכולים והמסיבות לנפש במדריד, "תשיגי לי עכשיו משהו בלעדי מהחדרים של השחקנים" בטח זעקה. מרגלית כחיילת ממושמעת הצליחה לחדור לחדרי החדרים של השחקנים, החומרים ששלחה הופיעו באתר הצהוב לפנות בוקר. הבעיה בוידאו הקצר ששלחה החיילת של אופירע הינה כי בדומה למקרה עם בקי גריפין נדמה כי שחקני מכבי לא ממש אהבו את החדירה הבוטה שלה לפרטיות שלהם. בשיתופי הפעולה הקטנים שהיא כן השיגה (ליאור אליהו למשל) לא הצליחה מרגלית לשפוך אור חדש על דברים שלא ידענו מהמלון של השחקנים. מה שקיבלנו זה את אותן שאלות שראינו לאחר המשחק נענות בפיג'מות על ידי שלל שחקנים. אכזבה זו מילת המפתח שרצה בראשי כשראיתי את הכתבה שהבטיחה הרבה ואפילו לא קיימה מעט.

כמה עולה כתבת פרופיל טובה?

לעיתים אני נתקל בכתבות פרופיל בעיתונים השונים שמהם יוצאת תחושה כי מערכת היחסים בין שני האישים שישבו בחדר ישיבות היכן שהוא הינה הרבה יותר מורכבת מזו שאמורה להיות בין כתב למושא סיקורו, הם למשל יכולים להיות חברים. מי שקרא אתמול את כתבתו של איציק אהרונוביץ' על אברהם גרנט בזמן מעריב חיפה יכל היה לחשוש כי כך המצב גם כאן. זהו המקום לאשר את כל מה שחששתם ממנו, גרנט קיבל אמש כתבה טובה ומלוקקת שנפרסה על פני שני עמודים תמימים הודות לכך שבשבוע שעבר אירח את אהרונוביץ' במלון הקבוצה ונתן לו כרטיס חינם למשחקה מול מנצ'סטר יונייטד. ככה מתרגלים עיתונות טובה בארצנו.  

 

  

מודעות פרסומת

Written by תמיס

מאי 3, 2008 בשעה 11:39 am

פורסם בUncategorized

12 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. עוד הזדמנות לקרוא את אודי הירש ואלעד ליפשיץ החמודים שכבר בתחילת ינואר ידעו (לפני כולם) שהעונה של מכבי אבודה

  http://sports.walla.co.il/?w=/395/1216301

  http://sports.walla.co.il/?w=/3737/1216580

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מאי 3, 2008 at 12:15 pm

 2. ששווה לשלם לערוץ הספורט, אחרי שחודש אתה מזיין לנו את השכל שזאת גניבה. ומה אכפת לי שחבר שלך עשיר? מה אתה בא להגיד שרק עשירים מזמינים את הערוץ הזה. תלך הביתה כבר אם כל הביקורת שלך מופנית כלפי בקי גריפין שבסך הכל עושה חלטורה וסוגרת מעגל. ממנה לא ציפינו לכלום. האמת שגם ממך כבר לא מצפים למשהו מיוחד. אותו חרא כל יום.

  שבת שלום.

  אז מה אתה בא להגיד?

  מאי 3, 2008 at 1:01 pm

 3. תמיס, יש לי הערה קטנה, אמנם אין וויכוח שעריצי הספורט הוא הכל יכול בשידורי הספורט בישראל, אבל לכל הפחות היית יכול להימנע מלתת להם קרדיט גדול מדי(ייגר תמיד העריך את המקצועיות שלהם אך נזהר מלתת קרדיט לערוצי הגזילה) לערווצי הגניבה, בסוף המשפט המסכם "בשאלה לבקי גריפין" זה נשמע כמו פרומו ל5+(-) לייב(טוב שלא רשמת "5+ לייב להיות שם שזה קורה" או משהו כזה), מלבד זאת אין לי את הערוצים האלה ולכן אני לא ממש יודע אם היה על מה לבקר אותם(אף אחד לא מושלם?! בכל זאת תמיד יש מה לתקן!) אבל בכל היה חסר לי מעט מידע על מה שהתרחש באולפנים במשך הזמן בו התנהל השידור, לתשומת ליבך!

  אלי

  מאי 3, 2008 at 1:06 pm

 4. פעם ייגר התנצל כי קרא ליעל מרגלית פרוצה.
  בעיון בגליץ' של אופי רע על הזקנה המרירה ממדריד אין לי אלא לומר שאני מחכה מתי מישהו יתבע לאופי רע הזחליל המשומן את הצורה… זה לא עיתונאות וזה לא רכילות זה גרפיטי נמוך בשירותים ציבוריים בתיכון מקצועי מגמת ספרות של אנלפבתים.
  ועל זה יאמר- אופי רע מקווה שקדמן יקח לך את הילד על העובדה שהמסכן יוולד לאדם כמוך.

  יוסיי הכושי

  מאי 3, 2008 at 2:02 pm

 5. תתפלאו, מותר לפרגן לערוץ הגניבה. כל עוד אין זליגת תכנים והשידורים הם במקצועיות, אז אין בעיה עם הערוץ. בשביל אקסטרות כמו פרי גיים ופוסט גיים ראויים קם הערוץ וגם בשביל תוכניות ספורט שלא קיבלנו קודם. הבעיה היא שהחברה' בקרימיניצקי מזליגים תכנים, וכן רוב השידורים בערוץ הלייב הם שידורים חוזרים.

  תארו לכם שהיה בלייב אולפן פתוח למשחקי הליגה הלאומית בכדורגל ובכדורסל, לצד ספורט עולמי שלא ממש מקבל זמן מסך (למשל ספורט מוטורי שהוא לא פורמולה 1), משחקי יורוליג על בסיס שבועי (אפשר גם יותר מאחד שישודר בהקלטה מאוחר), משחקי מכללות בכדורסל (לא צריך פרשנים, רק שידורים), ליגות כדורגל נוספות מאירופה וגם שידור של משחק מאירופה (ספרד, גרמניה, איטליה) משני מקביל לזה שבערוץ החינמי – אז יש תמורה ל-20 ש"ח החודשיים שהם רוצים. אז גם אני הייתי מתחבר.

  סלים וארזה

  מאי 3, 2008 at 3:38 pm

 6. הפעם האחרונה שראיתי את בקי גריפין במדורי רכילות היא הייתה בים עם הענקים ממכבי תל אביב (כמו שקראה להם גברת אחת).
  אגב – לשאול שאלה כזאת את שאף? חייבת לומר שזה אחד הדברים הכי מטומטמים ששמעתי בחיי. נו, מילא.

  Bugsy Boxer

  מאי 3, 2008 at 4:33 pm

 7. בקי גריפין שאלה בכלל משהו אחר, שהסטט' אומרת שעד עכשיו ף מאמן שחזר אחרי הרבה שנים לא הצליח לנצח חצי גמר, והנה שרף שבר את הסטט'.
  זו גם הסיבה שכשהוא תקף אותה שהיא סתם ננכנסת לדברים רעים, אם אמרה "אבל זה דבר טוב".
  בכל מקרה זו הייתה ממש שאלה מפגרת וזכורה כמובן ההערה שלה (לא שמה לב שהמיקרופון פתוח): "למה אני? רגב לא עושה כלום?" (התכוונה לכתב הקווים השני יונתן רגב)

  לגבי השידור, מי שימציא את את הכפתור שמשתיק רק את השדרים ומשאיר את הקולות מהמגרש, יהיה מיליונר.
  כמה אפשר לשמוע את ארבל ושלח? לא מפסיקים לברבר!

  הם לא משעו על כך שלפעמים האווירה יותר מעניינת מהמשחק עצמו?
  תנו לשמוע את הקהל, את השירים, את הצרחות
  תשתקו קצת!

  נמשל

  מאי 3, 2008 at 6:50 pm

 8. איך אתה מסוגל להתייחס בסלחנות ובאדיבות לרצף הגליצ'ים המכוער על שוש אלוני מצידה של המאדאם מבסר? אתה כהה חושים??? שוש אלוני המציאה כאן את הכדורסל הישראלי כשהמדאם רק התחילה להדביק ציפורניים בדימונה. מי היא בכלל שתרשה לעצמה לכתוב גליץ' על אושיית כדורסל ושידורי ספורט כמו שוש אלוני? ואתה עוד מתייחס לזה בבדיחות הדעת… תתבייש! מה שהמדאם עשתה זה פשע נגד האנושות, אבל יש אלוהים בשמיים ואלוהים רואה הכל והוא יגמול למדאם על כך, במהרה ובגדול. רק חבל שאתה, תמיס, לא רואה הכל…

  מדרידאי

  מאי 3, 2008 at 10:31 pm

 9. בואו נפתח תחרות גליצ'ים מי מחרבן יותר חזק על אתר הזבל. לא צוחק, קחו דוגמה: "חופפת מגעילה קיבלה שטיפה בפרצוף מעבריין צמרת שטוחן בלי הפסקה". או "אחיינית של עיתונאי מוכר ירדה לחצרות כדי לגרד משהו מהצהובים"… יאללה לרוץ

  ציון

  מאי 3, 2008 at 10:56 pm

 10. http://sports.walla.co.il/?w=/3737/1216580 – מומלץ ביותר- משקף יותר מכל את מצבו של דסק הכדורסל של הארץ. אני זוכר את הבחור מימיו בכל העיר- הרבה משטמה, הרבה ירידות חסרות פרופורציה ויחס הפוך של הבנה בכדורסל. ברור שרבים חשבו ששרף לא יהיה מסוגל להגיע לאן שהגיע וזה לגיטימי גם לכתוב את זה אבל הביטחון היהירות והשחצנות בהן הדברים נכתבים הם מראה נהדרת למה שהבלוג הזה כותב עליו יום יום

  אישוני הכבאי

  מאי 4, 2008 at 12:07 am

 11. הקישור לטור בוואלה לאחר מינוי שרף מעולה.אולי כדאי לעשות פרויקט קישורים לכל הנבלות שביקרו את המינוי של צביקה

  צהוב עולה

  מאי 4, 2008 at 7:56 am

 12. אין בעיה עם חלוקת המחמאות לערוץ הספורט על אולפן איכותי ועשיר, כי שך הכול העבודה שהם עושים שם היא טובה מאוד.
  הבעיה העיקרית עם זה שחובה עליך לציין שוב ושוב שזה נעשה בערוץ פרימיום – תוכן ששודר תמיד בערוץ רגיל וחינמי הוזלג לכיוון ערוץ בתשלום וכך נותרנו עם כלום ושומדבר.
  והרגולטור?
  יוק.

  ארתור הלוחם

  מאי 4, 2008 at 9:34 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: