עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

קצת גליצ'ים לחימום

with 15 comments

אירועי הימים האחרונים בהחלט לא היו קלים, אם כי הם ללא ספק תחילתו של מאבק מעניין, חשוב והיסטורי בחופש הביטוי באינטרנט במדינת ישראל. אחרי ששליחים על אופנועים שפיזרו כתבי תביעה ביום הזיכרון, מכתבי אזהרה שנשלחו במייל וחוקרים פרטיים שמחפשים אותי בנרות חנוכה, החלטתי להפיג מעט את המתח עם מספר גליצ'ים לחימום הקנה…

* היום בשעה 16:00 יועלה דף עמדה לקראת המאבק הצפוי בנושא חופש הביטוי, מיותר לציין את החשיבות הרבה של הנושא וככל שיותר אנשים יכנסו לבלוג כדי להשפיע הרי שכוחנו יצבור תאוצה אדירה.

1.פירגונים בע"מ – אין כמו לפנק את מסעדת הבית של מכבי תל אביב בעוד לינק, כתבה, אירוע או סתם להכניס את מסעדת 206 אפילו בפרסומת לפג'ו (206). אפילו באתר "סימני השאלה" כבר לא יודעים למי לפרגן ומתגלות לא מעט סתירות בעניין החגיגה של שחקני הגליל העליון. אני ניסיתי לחשוב והגעתי למסקנה שאולי הם אכלו ברקפסט ב-206, זה הפתרון היחיד…לא?

 

2. חייך, אכלת אותה – אמש, חשף אתר "פורטל הספורט מספר 1" (מקווה שזה בסדר, אליאס) גליץ' עם שתי הרגליים קדימה. "ידוע מעולם הספורט" הכיר לו "חדשה מהחיים בחוץ" בפאב תל אביבי ידוע. הידוע נראה מחוייך מאד ואפילו הצהיב למראה עדשתו של שוקה כהן. אנחנו עוד נחזור אליו…

3. ברוח הדברים החלטתי לנסות את מזלי בכתיבת גליץ' רציני עם תמונות. מקווה שתאהבו : "ידוע מאד, לא ממש, אבל נחשב כידוע מעולם הספורט, יותר שחייה זה הכיוון שלו נראה מסתובב בתל אביב בפה פעור אחרי שחלה בצהבת. קבלו רמז : הוא צהוב בנשמה והתחיל עם אשתו של ההוא שלא מוכנה להתוודות על אהבתה לידוע שיצאה איתו שלשום. ניר בוקסנבאום תפס אותו עם המצלמה שלו בפה פעור…א-א-ו-ט-ש.

טובעים ב"ים" השידורים

לא פחות מתשעה שידורים ישירים יפקדו במהלך היום את הערוצים של ערוץ הספורט וכרגיל אין חדש תחת השמש. אמש התרחש מאורע היסטורי, הליגה הצרפתית (כן, כן, עדיין יש דבר כזה) חזרה למרקע שלנו, אך כצפוי הגיעה היא לערוץ המינוס. חבל שדווקא בעונה בה ליון מקיאה דם כדי לזכות באליפות, מרבית המחזורים לא משודרים. גם הליגה הגרמנית פקדה אותנו בסוף השבוע, ושוב היו אלו הערוצים בתשלום שקיבלו את הקרדיט על שידור שני המשחקים.

היום מתגאה העריץ בחגיגת שידורים שלא הייתה מביישת את גברי, חכם חנוכה, סלבדור ומושון מ"חגיגה בסנוקר", אך המציאות עגומה בהרבה. העושק מתחיל כבר בשעה 15:00 כאשר מירוץ טורקיה ישודר בערוץ המינוס (כרגיל, יש לומר). בכל שבוע בעריץ פותחים לנו את התיאבון עם מקצה הדירוג בערוץ החינמי, אך צפייה במירוץ תעלה 10 ₪ לחודש. ב-16:00 עוד שידור לא מעניין של הליגה האיטלקית ימלא את המסך החינמי. את מי מעניינות פאלרמו וסמפדוריה ?!?! תנו לי רומא, אינטר, משהו…

בשעה 17:05 נקבל עוד הוכחה מדוע כדורעף זהו ענף נידח בארצנו הקטנטונת. מוקדמות אליפות אירופה מול מולדובה ישודר בערוץ המינוס, אז מי אמר שנבחרת לאומית חובה לשדר בערוץ פתוח? גם ערב הכדורסל של ישראל מאבד מהנפח שלו, אם עד לא מזמן התרגלנו לנדנדת שידורים בכל משחקי הליגה, הרי שמכבי ת"א מול אשקלון בערוץ החינמי, אך הפועל ירושלים מול עירוני ר"ג בערוץ הגניבה, אי אפשר היה לשדר משחק אחד בערוץ החינמי, ואת השני באתר?

בשעה 22:00 לא פחות משלושה שידורים ישירים מהליגה הספרדית במקביל! בהחלט אירוע נדיר. אפילו הערוץ המוזהב שם את ההיסטוריה בצד ומתחיל לשדר בלייב. ב-22:30 תסתיים החגיגה המפוקפקת עם עוד שידור N.B.A בערוץ הגניבה. שכחתי כבר איך נראה ונשמע יהודה ארם, היות שגם השבוע שידורי הליגה הארגנטינאית הם בגדר חלום. ארבע קבוצות במירוץ לאליפות, בוקה מול אסטודיאנטס ובעריץ מדברים בספרדית. אני מקווה שלפחות התקצירים יועלו מה ר לאתר, כי עם חדר עריכה אחד זה לא יהיה קל.  "אז…שלא יעבדו עליכם…"

שתי נקודות לחיוב:

1. מדן ועד אילת – אמנם הקרדיט מגיע להארץ, אך וואלה הוא זה שיוצא נשכר מכל העניין. עוזי דן בכתבה על פרשת השחיתות בכדורגל הפורטוגזי היא היחיד שהתייחס לנושא, בעוד שאר אתרי הספורט עסוקים ב-70 דקות של ורמוט במדי גנט.

2.ב-nrg התייחסו לפרסים הצפויים לנבחרות השונות המשתתפות בטורניר היורו הקרוב. כתבה שבד"כ היה אפשר למצוא במדור הביזנס של אופירל'ה, אך זהו ללא ספק חידוש מרענן.

מעיתוני היום

נדמה לי כי מאז שלקחתי את המושכות על הבלוג מעולם לא היה יום כה רבגוני במוספי הספורט של ארבעת עיתוני הספורט המובילים במדינה. כל אחד בחר להתמקד בדברים אחרים ומי שמספיק מזוכיסט כמוני מוזמן לקחת שעה ולהתענג על השוני בין העיתונים. אותה רבגוניות מובילה למספר דברים מעניינים באופן דיווח הדברים כפי שמתבטא הבוקר בעיתונים. קחו למשל את אופן הדיווח של משה סידי מהאי – תון של המדינה על ההתפרצות של יו"ר ההתאחדות לכדורגל אמש ביציעי האצטדיון בפתח תקווה. התמונות מספרות את הסיפור, אך סידי ועורכי העיתון כנראה מפחדים מהלוזונים ולכן כותרת הכתבה הינה סתמית – "הפועל ת"א רוצה את אוהד כהן" כמה פעמים נוספות נשמע או נראה את כותרות עונת המלפפונים בחודשים הקרובים? לא עדיף ללכת עם מעט ניוז חבר'ה? בכלל נדמה כי אמש לא השקיעו הרבה מחשבה במערכת העיתון על כותרות, לדרמה שהתחוללה בקריית שמונה הם הצמידו את הכותרת: "הבאנו תיקו עליכם" שלא מספרת במאומה על שהתרחש בדקות הסיום על כר הדשא, אפילו לא ברמז, רק הקישור בכותרת המשנה לטיסה עימה הגיעו שחקני הרצליה למשחק פתרה את הסבך הקשה שאליו נקלעו עיניי בזמן שניסיתי לפענך את הכותרת (לא ש-"מלחמה קרה" במעריב עשה את העבודה).

העובדה שדובר מכבי ת"א רפאל נאה נח במיטת חוליו (מכאן אשלח החלמה מהירה) הביאה לכך שנדב צנציפר סיקר את ההתרחשויות במכבי ת"א בסוף השבוע האחרון. בהיעדרו של הדובר מטעם, צנציפר מצפצף על העבודה רבת השנים של נאה בצמוד למכבי, זו שטיפחה על שמירת אנטרסים של הצהובים קרוב למועדון ומתחיל להוציא דברים החוצה אל אוויר העולם. פתאום אי שילובו החברתי של טרנס מוריס מקבל ייחוס, הקשיים בישיבות ההנהלה ועוד, כולם צפים יחד עם צנציפר שממלא את עבודתו העיתונאית אל מעל למים.

בגזרת אנגליה האי – תון מראה סימני חולשה לא מובנים, המדור שבחלק מימות העונה האחרונה הפך לגרסה העברית של הדיילי טלגראף לפחות עם שערי ענק של גרנט, פרגסון ומי לא? מפנה את קדמת העיתון לזהובים מבני יהודה בעוד שרק בתחתית עמוד השער אפשר לקרוא על גרנט ופרגסון. בכפולת העמודים האחרונה מנסה גסן ואקד להלהיט את היצרים לקראת משחקי הערב, אך אלו הם דווקא שתי העמודות שבצידי כתבתו שמוכיחות את עצמן הרבה יותר עם סיפור האליפויות הדרמטיות ביותר בעבר והתייחסות לקרב נגד הירידה והכרטיס לגביע אופ"א. למה כן: בגלל הכתבה על מכבי ת"א כדורסל, למה לא? כי יש הרבה יותר מוספים טובים בטח.

שער מוסף הספורט של מעריב ממשיך באותו קו אותו הנחיל יואב גולן מתחילת העונה, ליגת העל קודם לאחר מכן הליגה האנגלית, כך זוכה בני יהודה לתמונה הגדולה בעוד גרנט מחייך במרומי העיתון. בפנים, נדמה כי לכולם ברור שהליגה הסתיימה, אביעד פוהורילס שנשלח לטדי הבין מהר מאד שעל המשחק עצמו אין לו מה לכתוב ולכן עשה נכון שפנה לטור שכולו מתקשר עם אירועי עבר של בית"ר (אובדן האליפות לאחר 13 נקודות יתרון, הפסד בגמר גביע להפועל) וניצל מטור משמים.

אם מקודם דנתי בהבדלים בין העיתונים יש לציין אחד נוסף – בעוד שיונתן הללי מדווח על ניתוח אפשרי של ניר דוידוביץ' בשבוע הבא, באי – תון של המדינה היו אלה גידי ליפקין ומשה שיינמן שהתייחסו להווה וסיפרו כי השוער יהב יוזלרי יפתח הערב בהרכב במקומו של דוידוביץ'.

בגזרת אנגליה מוכיח יעקב זיו כי הוא יודע להעביר ניוז בצורה יותר מעניינת מעמיתו ואקד, ניצן חורש מצליח לארוז את הסיפור עם טור סמי פסיכולוגי על הקשר בין מהלכיו של גרנט מחוץ למגרש ולעובדה הברורה (לדעתו) כי יש לישראלי כבר חוזה לעונה הבאה למרות שאין פרסום רשמי על כך. דרך אגב, שווה לבדוק האם הידיעה הקטנה של יעקב זיו אודות סכנת גינוי של האוהדים כנגד הנהלת ברצלונה תוליד סיפור גדול יותר בעתיד.

בהיעדרו של נאה מנוף העיתונאים שרץ אחר הקבוצה הצהובה של המדינה מצליח חגי סגל להוציא כותרת טובה על כך שצביקה שרף סירב לחתום על המשך החוזה עימו כמאמן לפני המשחק עם גליל בגלל פערים כספיים. אך סגל נופל למלכודת של פרסום שני או שלישי כשהוא מתחיל לעסוק בכך שחלק מחברי ההנהלה לא בטוחים כי שרף צריך להישאר- קראנו על כך כבר בגלובס לא? למה כן? בגלל הצורה, המעטפת והכתבה לקראת מחזור הסיום באנגליה. למה לא? כי יש מדור יותר טוב מזה הבוקר (תמשיכו לקרוא…)

אין ספק כי "ישראל היום", נבחר הבוקר למדור הספורט היומי הטוב ביותר. זה נובע בעיקר בשל העובדה כי שם תמצאו לפחות שלושה סיפורים שונים שמהווים הסתכלויות שונות על הנעשה בעולם הספורט – ברגע שכולם יודעים מה היה וכולם יודעים מה יהיה, כתבות כאלו הן ברכה. נתחיל עם הכתבה המעולה של עמית לוינטל אשר תוקף את מחזור הסיום בפרמיירליג עם כתבת פרופיל טובה על העיר וויגאן שקבוצתה תארח הערב את מנצ'סטר יונייטד. אבי סגל מצליח לעשות דבר דומה כשהוא תוקף את המשחק בין אליצור אשקלון למכבי ת"א הערב דרך סיפור חייו של סטיב בארט שגדל בארץ כבנו של זרה של מכבי ראשל"צ בעבר. בין כל אלו אפשר למצוא גם טורי דיעה מחבקים מידיי לטובת אברהם גרנט (הלו דורפן) וטור נחמד של עדי רובינשטיין. למה כן? כי זהו המדור הכי טוב הבוקר. למה לא? אין לא, זה בחינם, תשיגו עותק.

רק איתן בקרמן מ"הארץ" התייחס ברצינות לפער שש הנקודות בלבד שיש כרגע בין המוליכה לסגניתה בליגת העל, לא דבר שכל כך קשה למצוא, ואפשר לשאול האם ולמרות המשחק החסר של בית"ר ירושלים מול מכבי הרצליה, יש לנו ליגה? חבל רק שבקרמן הורס לעצמו כשהוא קורא לגמר הגביע בין בית"ר להפועל ת"א סופר קלאסיקו – כבר הסברתי כאן בשבוע שעבר, יש רק "סופר קלאסיקו"  אחד בעולם, זה שבו משחקות ריבר ובוקה ג'וניורס.    

בגזרת מכבי כדורסל – עופר מתן ו-ורד כהן היו היחידים הבוקר שנתנו שמות של מאמנים שעשוים להחליף את שרף על הקווים (וואן לא נחשב אצלו זה כל שני וחמישי). השניים מדווחים כי השמות הגיעו אליהם מתוך המערכת ושואלים את השאלה הנחוצה בשביל מה הם הודלפו? משום שהם נכונים או בכדי ליצור לחץ על צביקה שרף, יופי של עיתונאות, כנה ואמיתית. למה כן? בגלל הרצינות של הדברים. למה לא? בכל זאת ישראל היום זה בחינם.

לפניות, טענות, מענות, תביעות וכתבי אזהרה themistopoloi@gmail.com

 

מודעות פרסומת

Written by תמיס

מאי 11, 2008 בשעה 11:09 am

פורסם בספורט

15 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. תתקן את "דורפמן" ל"דורפן", את "חרוש" ל"חורש", את "יעקוב" ל"יעקב", את "אחלו" ל"אכלו" וכאלה דברים ויש לך טור אכלה (או אחלה)

  שי אין לי אס

  מאי 11, 2008 at 11:15 am

 2. וואלה העלו ידיעה על תביעת רוסק ויגר. http://b.walla.co.il/?w=/3050/1278892

  עכשיו כשכולם יודעים מי זה יגר אציין שבמעריב תמיד ישבו אנשים דעתניים החל בעפר שלח, ערן סלע, חגי סגל, אורנן, אביב לביא שהגיע מהארץ, פהורילס, אייל לוי, רצון, שגיא כהן ועכשיו התווסף יגר/מן במה שעשה. עכשיו השם יגר הפך סוג של מותג ומותג שווה כסף. שוה למעריב לראות מה הם עושים עם המותג שצץ לפתע אצלם ויכול להוביל מאבק של אלפי גולשים נגד חופש הביטוי. לסיום אציין שעדיין קולו של יגר לא נשמע, שוה לשמוע מה יש לו לומר על גלי הביקורת נגדו ומה הוא מתכנן לעשות .

  דירן

  מאי 11, 2008 at 11:18 am

 3. תודה רבה,
  השינויים תוקנו…מקווה שלא יתבעו אותי על זה.

  תמיס

  מאי 11, 2008 at 11:22 am

 4. דורפמן = דורפן ניצן חרוש= ניצן חורש אחלו ברקפסט= אכלו ברקפסט
  צברת לאחרונה הרבה נקודות זכות בנוגע למאבק שאתה מנהל מול האתר "מס' 1", אבל אחי אתה חייב לעשות משהו עם שגיאות הכתיב המביכות.
  בטח ובטח כשזה נוגע לשמות האנשים אותם אתה מסקר.
  תחשוב שמישהו כל הזמן היה פונה אליך בשם תימס…זה לא מכובד ולא לעניין.
  לדייק בשמות זה המינימום שבמינימום. שגיאות הכתיב האחרות הן נסבלות ומתקבלות ( אם כי רצוי שגם זה כבר יעלם אחרי הרבה זמן שאתה כותב את הבלוג הזה )
  אתה חייב לשים לב לפרטים הללו
  יישר כוח ותמשיך לעשות את עבודת הקודש שאתה עושה בכל יום. אני איתך במאבק.

  צביקה פיק

  מאי 11, 2008 at 11:24 am

 5. וגם: גליץ' עם שתי הרגליים – ולא עם שני הרגליים….
  חוצמזה, פייר אני מאוכזב מהפוסט. אחרי רעידת האדמה של סוף השבוע זה מה שאנו מקבלים? דחילק, תן יותר אקשן ממה שקורה מאחורי הקלעים במעריב ובוואן. סודות מחדר ההלבשה כמו שקוראים לזה במוזסיה. גם הבטחת ש"מחר יהיה חם ומגניב". בהחלט חם היום אבל איפה המגניבות, תמיס?

  חיים

  מאי 11, 2008 at 11:38 am

 6. תיקונים?

  דורפן לא "מחבק" את גרנט. בין השורות אפשר להבין מה דעתו עליו ועל הסיפור של צ'לסי ולא בפעם הראשונה אצלו. חורש לא כתב שלאברם יש בטוח חוזה בצ'לסי לעונה הבאה. הוא כתב שהשחצנות המוזרה של גרנט מעידה שהוא יודע כבר אם הוא נשאר או לא ושזה לא קשור לתוצאה היום

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מאי 11, 2008 at 11:52 am

 7. ניתן לראות בברור שזה איציק זוהר (ולא רק על פי החולצה). הם שכחו לצנזר גם את ההשתקפות על מכסה המנוע.

  ולמי שרוצה לראות ביתר קלות

  הרדיו של סירוטקין

  מאי 11, 2008 at 12:58 pm

 8. וכדי לסגור עוד פינה – ליון לא מקיאה דם, היא מקיזה דם

  יחיאל

  מאי 11, 2008 at 1:11 pm

 9. בעניין הברקפסט, אני מניחה שאתה פשוט לא מכיר את המוסד התל אביבי המיתולוגי, אז נעים מאד, תמיס, ברקפסט, ברקפסט, תמיס

  http://www.mouse.co.il/CM.food_item_place,384,213,6034,.aspx

  מתנדבת

  מאי 11, 2008 at 1:36 pm

 10. יחיאל יקר, דם אפשר גם להקיא וגם להקיז (אפשר גם לשפוך, לזלוף, לטפטף ושלל מילים שמתחילות באות 'ל').
  תמיס יקר,
  הפתרון לשגיאות הכתיב הוא מאוד פשוט ומתבקש.
  בעת כתיבת הפוסט, הנח בחיקך מילון – רצוי אבן שושן, וכל פעם שאתה נתקל במילה שאינך בטוח כיצד מאייתים אותה, תפתח את המילון ותהיה בטוח.
  עם הזמן תזכור את איותן בעל פה של המילים בהן אתה נוטה להתבלבל, ולנו יחסך כאב-ראש בניסיון לפענח למה אתה מתכוון כשאתה כותב "אחלו ברקפאסט".
  עלה והצלח במאבק נגד אתר הספורט והמנהלת העומדת בראשו, שנובלת ברשות התורה ומנסה למנוע בדרכים כוחניות ואגרסיביות (שמזכירות לי במידת-מה את הדון-שימון-מזרחי) ביקורת על אופן התנהלותה השערורייתי.
  יש לי עצה, תמיס, מדוע שלא תשאל אותה על גבי הבלוג "הגברת אסייג, לאור ריבוי הביקורות כלפי דרך התנהלותך ודרך התנהלותו של אתר האינטרנט '1', האם בתור אישה אינטיליגנטית ומשכילה אינך חושבת שאין עשן בלי אש (ואין החמצה בלי יש)? אם כל כך הרבה אנשים נוטרים כלפיך טינה, האם אין סיכוי שזה לא רק בגלל שנהנים לנגח אותך באופן אישי? האם אין סיכוי שיש ממש בביקורת, ואת מתנהלת ומתנהגת כמו בהמה דורסנית?"
  כמובן שבשביל להוסיף קצת אקשן (וכניסות) לפוסט תוכל להוסיף בסוף "דחפי נא עציץ לתחת, פרחת סיליקון דימונאית"
  אשמח לראות את תגובתו של האדון אליאס.

  אדום קופץ

  מאי 11, 2008 at 1:36 pm

 11. אנא אנא אנחנו בעדך, אל תכתוב שטויות על דברים שאתה לא מבין בהם כי זה רק יחריב את הבלוג הזה.
  ערוץ הספורט מחויב לשדר משחק ליגה איטלקית בכל שבוע. השעה היא אחידה, ארבע אחר הצהריים ולכן נבחרת הכדורעף שמשחקת באותן שעות משודרת ב5+.
  הזכויות לרומא ואינטר, שאותן ציינת, שייכות בכלל לצ'רלטון ולא לערוץ הספורט אז איך בדיוק ערוץ הספורט ישדר את זה.
  שעת השידור של הליגה הארגנטינית נקבעה לאחת עשרה בלילה כך שאין איפה לשדר את זה כי יש שידורים ישירים בכל ארבעת הערוצים של ערוץ הספורט.
  תמיס בקיצור ולעניין אל תצא מפגר כי זה רק פוגע בביקורת הלגיטימית שלך על תקשורת הספורט וחבל.

  תמיס, כנס

  מאי 11, 2008 at 2:09 pm

 12. אחרי שבבלוג שלך שיבחת כותרות שאתה בעצמך נתת לילה קודם, כשעשית משמרת עריכה במעריב – החלטתי להחתים עצומה בעד הריסת המכתש והעברתו לידי ארקדי גיידמק. לפרטים: 050 6666682

  שלמה מן, זה בשבילך

  מאי 11, 2008 at 3:05 pm

 13. לידידי שכתב את התגובה שמעליי (תחת הכינוי המקורי "תמיס כנס")
  האם היית ניזוק לו היית כותב את הביקורת שלך (החשובה ומעניינת) ללא השורות הראשונה והאחרונה? מבקרים רבים באים ומתקנים את תמיס וכן זה את זה, ומכל אחד אנו שמחים ללמוד, אך אין צורך באלימות מילולית. גם אתה יכול.

  alficon

  מאי 11, 2008 at 3:08 pm

 14. תודה.

  דואב/ת

  מאי 11, 2008 at 3:39 pm

 15. מסתבר כי שלמה מן פוטר ממעריב בעקבות התביעה והחשיפה. והוא אכן הודה שהוא ייגר.
  הכתבה בדה מרקר נדמה לי

  ארתור הלוחם

  מאי 11, 2008 at 3:54 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: