עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

חופש הביטוי – גירסת מורו ופוליצר

with 17 comments

במסגרת שבוע המאבק נגד סתימת הפיות ולטובת חופש הביטוי באינטרנט מובאת גירסת מורו ופוליצר לאירועי הימים האחרונים. ללא כל קשר, יעלה בהמשך היום כרגיל פוסט ביקורת תקשורת.

 לפני שנתחיל, נודה לתמיס על האפשרות לפרסם את פוסט ההבהרה הזה בבלוג שלו. כל זאת למרות שאנחנו היינו ממש מגעילים וירדנו עליו בצורה מאוד לא מכובדת כשמורו ופוליצר יצא לאוויר העולם. תמיס מוכיח גדלות נפש, ואנחנו מודים לו על כך.

השבוע האחרון היה אחד המעיקים, המכוערים והעצובים בחיינו המקצועיים כעיתונאי ספורט. אחרי קרוב לחודש של כתיבה בבלוג ביקורת תקשורת הספורט שפתחנו במקביל לתמיס, החלטנו בצער רב לסגור את הבלוג. במהלך השבוע הזה קיבלנו, גם במייל וגם בטוקבקים באכסניה הזו של תמיס, הודעות נאצה, קללות, האשמות קונספירטיבות כאילו אנחנו שליחיה של אופירה מאמי כפרה עליה, בן פורת יוסף.

מה לא אמרו עלינו. יעקוב הגדיר אותנו כחארות ושלח אותנו למיין אשפה בחיריה. אחרים האשימו אותנו בשיתוף פעולה ובאחריות לגילוי זהותו האמיתית של ייגרמאיסטר. זה לא היה רחוק מהטלת האחריות על רצח ארלוזרוב ושותפות להונאת הבנק למסחר עם משפחת מקסימוב המקסימה.

בפעם האחרונה בהחלט נבהיר שוב – אין לנו שום קשר לממלכת בסר, לא היה לנו שום קשר כזה, וכל עוד נשמה באפינו גם לא יהיה לנו בעתיד שום קשר למקום הזה. אנחנו מעדיפים לקטוף סירפדים בידיים חשופות ולקלף סברסים עם השיניים, מאשר להיות ביחסי עובד-מעביד, שולח-שלוח עם הסוכנת של יניב כהן, יניבי בשבילכם.

הסיבה המרכזית לסגירת הבלוג היא במילה אחת: פחד. כן, צוות השליחים של השף אליאס הצליחו לסתום לנו את הפה. זמן קצר לאחר שהשליחים המסורים הניחו את ספרי התביעה בביתם של קרמר, שכטר וייגר (אנחנו עדיין מעדיפים את הניק) ביום רביעי בצהריים כבר חשבנו לסגור את הבלוג. היה לנו ברור כבר אז שמשפחת מנקין-אסייג המורחבת (בקרוב, בן בן פורת יוסף) הסיגה גבול והשיגה את פרטיו וזהותו של ייגר בדרך לא דרך. לאחר שיחות עם מקורבים דחינו את הקץ, אך החלטנו לדחות את פרסום הבלוג של יום חמישי, כדי לעשות חושבים.

במשך יממה התחבטנו מה לעשות, וממש לא היינו שלמים עם עצמנו. מצד אחד, ידענו שהסיפור הזה מתחיל לחלחל ולהגיע לאנשים רבים בברנז'ה. מצד שני, יש לשנינו הרבה מה להפסיד אם ניחשף. בדיוק כמו מה שהיה לייגר להפסיד, כשפוטר השבוע ממעריב.

אז העלנו פוסט ביום שישי לפני הצהריים ובו גילינו את המהלך הכוחני והמכוער הזה של אליאס-מילנר-מנקין ושות', אך אז כבר התבהרה לנו התמונה ומבירור קצר שערכנו גילינו כי אין שום סיכוי שאנשי בסר השיגו צו בית משפט לחשיפת זהותו של ייגר. בהתייעצות קצרה בינינו החלטנו שסוגרים את הבאסטה, וזאת למרות התדמית הפחדנית שעלולה להיווצר וההצלחה היחסית של הבלוג, שלמרות חשיפה מוגבלת בישראבלוג זכה לאלפי גולשים בשבועות הספורים בו פורסם ולפידבקים טובים מאנשי הברנז'ה במיילים, ומבכירים באתרים אחרים שהביעו התעניינות בהעברת הבלוג לשורותיהם. שנאמר: קיבלנו הצעות גם מאירופה וגם מספרד.

מלכתחילה טעינו באכסנייה שבה בחרנו. אין לנו שום טענות לישראבלוג, אולם מהדיאלוג שלנו איתם היה ברור שאותן בעיות שהיו לייגר מול תפוז בשלהי הבלוג שלו, עלולות לצוץ גם אצלנו. בדומה לתמיס, היינו צריכים לבחור פלאטפורמה אחרת לחלוטין כדי לפרסם את הבלוג. אנחנו עדיין לא שוללים על הסף קאמבק במקום מוגן שומר ונטול מכתבי אליאס, אולם זה יקרה רק לאחר מחשבה מעמיקה, בדיקה יסודית ועם שוך הסערה הנוכחית.

אנחנו מרימים ידיים ומודים, שלנו הצליחו לסתום את הפה, לפחות זמנית. זה לא אומר שאנחנו חושבים שצריך להפסיק את המאבק הצודק הזה למען חופש הביטוי, למען תקשורת ספורט בריאה ומקצועית, למען עולם שבו אנשים כוחניים לא גורמים לבן אדם לאבד את מקום העבודה שלו.

על איזה קרקע עומדים טיעוני הג'נרל-מנג'רית של התוכן בבסר? באיזה זכות היא מעיזה לפגוע בפרטיות של ייגר? היא, שהפכה את סימן השאלה לאומנות בגליצ'ים? זה המקום לקרוא מכאן לכל נפגעות אופירה בגליצ'ים, וביניהן לפחות 2 עיתונאיות שעבדו פעם בוואן ורחמנא ליצלן ערקו לשורות האוייב מקרמנצקי, ועוד עיתונאית אחת לפחות מערוץ הספורט. הפצצה האיראנית, זאת עם הריח מהפה, המרירה מאזור הצפון והזקנה המרירה עם חתיכת סטטיסטיקה הם סימני השאלה המבחילים ביותר שהיו ברורים לכל מי שנמצא בברנז'ה במי מדובר. אז בחייאת אופירה, הבלוג של ייגר ועכשיו של תמיס מיועד לאנשים בברנז'ה. בדיוק כמו שסימני השאלה שלך מיועדים לאנשים בברנז'ה. אז כשיש מישהו שמאחורי הזהות שלו יש סימן שאלה, אין לך שום זכות מוסרית ושום קייס לתבוע את ייגר. מה גם שאולי שכרך ייצא בהפסדך, ואם אכן השגתם את הפרטים של ייגר בצורה לא חוקית, אולי עוד תשלמו על זה.

לסיום: נהננו מאוד מכתיבת הבלוג, אך בצער רב נאלצנו לסגור אותו. מבחינתנו לא מדובר בסוף פסוק. נפרגן לעצמנו בשבוע-שבועיים של מחשבה, בדיקה וכיוונים, ואז נחליט אם, איך ואיפה לחזור אל המקלדת. נאחל לתמיס הצלחה בהמשך הדרך (בן בן בן פורת יוסף), נחזיק אצבעות לרביב שכטר, עודד קרמר וייגרמן לקראת המשפט העסיסי, ונמשיך להיות כאן ברשת. אתם מוזמנים לפנות אלינו: murrowpulitzer@gmail.com

לפניות, טענות, הערות, הארות ותביעות  themistopoloi@gmail.com

מודעות פרסומת

Written by תמיס

מאי 13, 2008 בשעה 10:00 am

17 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. נו, שוין.

  דואב/ת

  מאי 13, 2008 at 10:14 am

 2. מודה ועוזב ירוחם. חשוב מאוד שתחזרו לאויר, מגוון דעות רק יעשה טוב לתחום הזה, הרי ככל שיהיו יותר בלוגים וביקורת יהיה קשה לאתר "החנופה והליקוקים לראשי הפשע המאורגן" לתבוע.

  נו וואן

  מאי 13, 2008 at 10:27 am

 3. האמת שמלכתחילה הבחירה שלכם בישראבלוג נראתה תמוהה אחרי מה שקרה עם תפוז וייגר.
  אפשר לדעת איך נחשפו הפרטים של ייגר? הוא עצמו יודע?
  מה הם עשו? שיחדו מישהו בתפוז? שכרו בלש פרטי שפרץ לחשבון ג'ימייל / תפוז שלו?

  בכל אופן, שיהיה בהצלחה. לכם ולתמיס.

  רועי

  מאי 13, 2008 at 10:34 am

 4. תודה רועי
  האמת שאנחנו עדיין לא סגורים על הדרך שבה נחשפו פרטיו של ייגר. האופציות לא רבות כל כך, זה עושה רושם של חוקר פרטי
  בהצלחה לכולנו

  מורו ופוליצר

  מאי 13, 2008 at 10:35 am

 5. ולמה שהעיתונאיות עם סימני השאלה יעשו משהו אם אתם מפחדים?

  סימן שאלה

  מאי 13, 2008 at 10:37 am

 6. איכס.
  בחיים לא נכנס לשם יותר. אתיקה? מוסר? לא שם.

  כמה גועל באתר אחד

  מאי 13, 2008 at 10:37 am

 7. חבל שסגרתם.
  אולי היו מגיעים אליכם באותה דרך לא חוקית שבה הגיעו ליגר, לעניות דעתי המשפטית הבלתי מלומדת היה לכם קייס לתביעה לא קטנה נגד וואן. הייתם עשירים יותר בעוד שנתיים.
  תודה לפחות שבאתם להסביר.

  ארצי

  מאי 13, 2008 at 11:36 am

 8. קלאסה של בחורה. אייטמים רציניים . ללא ספק.
  למה אתם קוראים לו אתר אשפה? !??

  "
  ?בועטים בקבוצה קטנה מתלוננים על חבר לקבוצה: "הרגליים שלו מדיפות ריח נוראי, זה מתפשט בכל חדר ההלבשה! שלא נדבר על בית השחי… שיקנה כבר דאודורנט"!
  "

  מגליצים על רגליים

  מאי 13, 2008 at 11:39 am

 9. לימור פרידמן, גרפיקאית ראשית במעריב ספורט, חתמה בידיעות אחרונות. כולם בורחים ממעריב בגלל המצב הכלכלי הקשה של העיתון. זה גם מראה שהביקורת של שלמה מן על הגרפיקה בידיעות אחרונות עשתה את שלה

  רמי

  מאי 13, 2008 at 11:40 am

 10. אתם מזכירים לי את הגמד הג'ינג'י ההוא מ"היה היה", שתמיד היה מצטרף לחגיגת המכות תוך שהוא מתחבא מאחורי הבריון התורן, וצועק לו "תרביץ לו! תרביץ לו!"

  מה כבר כתבתם, שני פוסטים וחצי, שאתם מתלהים להצטרף לחגיגה ולקבל קצת צומי? זאת ועוד – לא כתבתם מי יודע מה דברים רעים על אופירע (לא בטוח, אבל נדמה לי שאפילו לא כתבתם את שמה של החופפת עם ע' כמקובל). אם כל כך פחדתם, יכולתם להישאר ולכתוב ביקורת רצינית עם קצת יותר תשומת לב לפרטים הקטנים כמו עיוותי שמות ואולי בלי לקרוא לאתר הזבל "אתר אשפה", למשל, והייתם יכולים לזכות בתהילת עולם. במקום זה התקפלתם רועדים מפחד, גרמתם למשפחת אסייג-מנקין ימ"ש לחגוג יפה מאוד, ועכשיו אתם עוד מצטרפים פה למסיבת העיתונאים כאילו יש לכם איזו זכות ראשונים בכל העניין.

  יאללה תחפפו.

  דודידו

  מאי 13, 2008 at 12:21 pm

 11. לא יודע, מצד אחד תודה שביקשתם להרים כפפה. מצד שני הייתים מאוד לא קולוגיאליים עם הפתיח של "לאור חולשתו של תמיס". מצד שלישי גם אתם לא הברקתם… ( הייתם זקוקים לחימום ארוך יותר)
  וזה לא קל, ברור לי כי להעביר ביקורת. ועוד על קולגות שמאוחר יותר אתם אוכלים איתם צהרים…
  יחד עם זאת, העובדה כי שמתם את הכבוד שלכם על השולחן כאן והבהרתם כי גדול עליכם… סח תין! זה סוג של גדולה.
  מקווה שתחליטו חיובית. עדיף שתעשו זאת אצל תמיס בבית הבטוח… פרסמו כאן פוסט או שניים בשבוע- אני מאמין שתמיס ישמח לתת לכם במה. סך הכול השיח הציבורי תקשורתי הוא המהותי בעניין…
  תודה בכל זאת.
  יוסיי הכושי

  יוסיי הכושי

  מאי 13, 2008 at 12:40 pm

 12. תמיס, אתה סתם עצלן שמנצל את כל הסיפור של ייגר, כדי להתחמק מכתיבת פוסטים. נמאס כבר לקרוא כל יום על המלחמות האלה. תתחיל לבקר ספורט או שתפנה את מקומך.

  שוקי

  מאי 13, 2008 at 1:37 pm

 13. מעניינים לנו תביצה השמאלית. תחזרו לחור שזחלתם ממנו.

  מי אתם בכלל

  מאי 13, 2008 at 1:41 pm

 14. ומטעמיכם עיכבתם את העלאת הפוסט ההוא ושיקרתם לכל הגולשים. אולי אתם באמת לא קשורים לONE (אולי) אבל מבחינת התנהגות אתם זהים – גועל נפש של רמאויות ושקרים. תשלחו קורות חיים, שמעתי שהם מחפשים אנשים לגליצ'ים.

  אז לא הייתם "חולים" כמו שטענתם

  מאי 13, 2008 at 1:43 pm

 15. תמיס גם אני רוצה לכתוב פה פוסט על "חופש הביטוי". בדיוק תכננתי להעלות עוד בלוג ביקורת תקשורת הספורט אבל אז התחילו התביעות וכל זה אז פחדתי והתקפלתי עוד לפני שנפתחתי (כדי שלא יפתחו אותי). אני חש חלק מהסצינה לא פחות מאבו מורו ומגברת פוליצר, תן לי תן לי תן לי!!!

  טוקבקיסט להשכיר

  מאי 13, 2008 at 1:54 pm

 16. אם אתה עם כ"כ הרבה אנרגיות היום אתה מוזמן לפרסם משהו, אין בעיה . .

  תמיס לא עובד אצלך

  לשוקי

  מאי 13, 2008 at 2:20 pm

 17. מעריב מקום טוב – לא רואה קשר בין עזיבתה של הענקית לימור לנושא הראשי…

  אורק

  מאי 18, 2008 at 2:15 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: