עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

מענייני היום

with 16 comments

קמתי על צד ימין

אין לי דרך לתאר את הרצון שלי לפרגן כבר בתחילתו של הפוסט. לא לדאוג, הנשיכות, הביקורת והעקיצות יגיעו בהמשך, אבל דווקא אפתח במספר כתבות חיוביות שרציתי לציין לטובה (גם לפרגן מותר, לא?).

1.Ynet מול המנהלת – אהרל'ה וייסברג היה היחיד שחשף אמש את סיפור סדר המשחקים בפיינל פור. אין ספק שההפסדים של מכבי טרפו את כל הקלפים עבור ראשי המנהלת שכרגע נמצאים בשעת מבחן. האם ידבקו בתקנון המקורי (מקומות 2-3 ישחקו קודם) או ששמעון מזרחי שוב יצליח לכופף את המנהלת (מישהו אמר איירון מן?).

2.Ynet באיים הקריביים – אהר'לה וייסברג סוחף איתו את אהוד כוהנים לעוד כתבה ייחודית. השניים היו היחידים אמש שטרחו להתייחס לנושא הקדמת המשחק של מכבי ת"א מול גלבוע עפולה ליום ד' בגלל התכנית הישרדות. הכתבה היא ללא ספק הרמה להנחתה עבור אנשי הכדורסל, היות שבימים בהם מדברים בכדורגל על שעה אחידה וכו', אפשר היה לנגח את המנהלת בקלות על הזזת מועדי משחקים…

3.גם להם מגיע – בעודי מצפה שהחמ"ל של מוטי פשכצקי באיגוד השופטים יניב כתבי מורס, אותות מלחמה וממצאים מרעישים היו אלה דווקא חייליה של אופירל'ה שהביאו את הסיפור על כך שנעצר משבץ מבקרי השופטים בטענה לקבלת שוחד (איפה הפרסום ראשון שצריך אותו ?!?!), יפה.

אחרי הפרגונים נעבור לקצת אקשן. למרות שניסיתי להמנע (כדי שלא יגידו שהביקורת מגמתית) מחיפוש בשלא למצוא את הבעיות, שקפצו עליי כמו פופ אפ לפרסומת של משחת שינייםעיות באתר של מנהלת התוכן הדגולה, לא יכולתי .

1.טבלאות ליופי – כחלק מחיפוש כתבות אודות רעש האדמה בסין והשלכותיו על הכפרים האולימפים והאצטדיונים השונים הגעתי לקטגוריית "ספורט אחר" באתר של הגברת אסייג (איך זה אליאס?). ישר תקפו אותי טבלאות ליגת הכדורעף והכדוריד ומהר מאד הבנתי מדוע הספורט באיזור זה הוא אחר… אשמח לדעת מהי שיטת הדירוג בליגות אלה, תודה (ע"פ דברי דואב/ת).

2.תפילת 18 – אחרי הפרסום הראשון המצוין על המעצר של משבץ המבקרים, הועלתה כתבה נוספת בה מספר בן ציון סלמן על המהפכה הצפויה באיגוד השופטים. חבל שמישהו בבית בסר עוד היה ברוח התפילה של הבוקר, כי מי שבתמונה הוא משה אשכנזי ולא שופט העבר מנחם אשכנזי ז"ל שנפטר לפני שמונה שנים. (ועל זה נאמר מרפא חולים ומחייה מתים…)

3.שיעור בגיאוגרפיה – טקס בחירת מצטייני העונה של ארגון השחקנים הוא הדבר הכי גדול בכדורגל הישראלי (כך מסתבר) . רק מוזמנים יגיעו לאירוע החגיגי וצפוי ברקס חזק בכניסה לכל המסתננים. אי לכך, כנראה שהחליטו בבית בסר להטעות את כל אלה שרצו להתפלח לאירוע הנוצץ. אני לא הצלחתי למצוא הסבר הגיוני יותר למיקום של היכל התרבות…

מי ייקח עכשיו את שלומית?

בשקט בשקט נפרדה אמש שלומית גיא מכתיבת הטור שלה באתר ערוץ הספורט, ללא כל הרעש והצלצולים שליוו את פרידתם של כותבי טורים אחרים באתר של העריץ בשנה האחרונה (זכורה היטב לדוגמה פרידתו הכמעט דרמטית של עמית פרבמן). גיא, דוקטורנטית לאנתרופולוגיה , כתבה במהלך השנה האחרונה טור דו שבועי על התפתחותו של הכדורגל האנגלי בעידן המודרני כחלק ממחקר שעשתה. עכשיו, שחזרה למולדתה סיימה גיא את כתיבת הטור מאנגליה וכעת כל שנותר לשאול הוא האם אורי דגון ימצא את הדרך אל יסוד תשוקתה של גיא בכדי שתמשיך לכתוב עבורו טורים או שמא האתר של אופירל'ה יקפוץ על המציאה. כך או כך – דג שמן השתחרר למים העמוקים והחכות של כולם צריכות להיות מוכנות.

נו זה ההוא אלוף העולם במשהו…

אתר עריץ הספורט ממשיך להתבזות פעם אחר פעם במקום אחד ומיוחד – "תמונת היום". לאחר שראינו כי לעורכים של האתר יש חוש הומור עלוב עם תמונה של שוער באייר לברקוזן מנואל נויר שלטענתם "שב למקורות", הגיעה אמש עוד הברקה מרחוב קרמניצקי. לידיעת עורכי התוכן של האתר, פביאן המבואכן אינו עוסק בהתעמלות אומנותית, אלא נודע בידי רוב כאלוף העולם בהתעלמות מכשירים. מה לעשות, ככה זה באתר שהינו שלוחה של העריץ בו מועסק שלמה שרף – אם זה לא כדורגל, זה לא מעניין אז מי ישים לב…

האנטי מכביזם נוגע כבר בכל דבר בוואלה

לקראת הפיינל פור האירופי החלה מחלת אנטי מכביזם באתר וואלה ובזמנו ביקרתי אותה. לאחר שרבים התייחסו לנושא בטוקבקים וטענו טענות חצי נכונות על כך שלא כולם צריכים להתפאר ביצירה של שמעון מזרחי, עזבתי את הנושא לנפשו. הרי אני עוסק בין השאר בחופש הביטוי ולכן מותר לעורכי וואלה לעלות כתבות אנטי שמעון מזרחיות ככל שיחפצו, כל עוד מדובר בכתבות (או במקרה הבא בכותרות) שעוסקות בנושא. מאידך, אין שום סיבה שכתבה על פיטוריו של מאמן פארמה, מחזור אחד לסיום הליגה האיטלקית, תלווה בכותרת שכזו:

כתבה טובה על קו הבסיס של העיתונות

הבלוג הזה לרוב לא נוגע באתרי נישה (ויש הרבה כאלה בתחומי הספורט) אך מדי פעם קורה שאתר זה או אחר מצליח לתת אותות חיים בכתבה ראויה. כזו היא כתבתה של ליאור קלינגר בספסל שדנה בכמות המשחקים הבלתי אפשרית המשחקות נערות בארצנו בשלל הליגות השונות.

מעיתוני היום

אתמול בשעת לילה מאוחרת חשבתי לי אילו כותרות וכתבות צפויות לי מחר בבוקר, בכל זאת, גמר גביע המדינה מחר. לצערי, כל חששותיי התאמתו. שני העיתונים הגדולים הצליחו ליפול לבורות של בנאליות בעוד ישראל היום היה היחיד שמעט הפתיע בסיקור שלקראת המשחק. הנה הסיפור של שמעון גרשון, שוב פעם יש פסגה ובסיומה לחיצת יד עם נשיא. אולי לאחר שישים שנה הגיע הזמן לחשוב מחוץ לקופסא? מה היה קורה אילו העורכים היו מחפשים סיפורי גמר גביע של שניים מהזרים בשתי הקבוצות – משהו בסגנון הגמר הראשון של דרק בואטנג בגאנה ושל טלקיסקי בבולגריה?

החינמון מביא את כתבתם של רותם גרוסמן ועדי רובינשטיין בפתיחת המדור והכתבה המצויינת שלהם על היריבות בין בית"ר להפועל (או מה שנשאר ממנה) בהחלט ראויה לפרס אדלסון היומי. הטורים של רביב שכטר ,שהניח בצד לכמה דקות את כתב התביעה ממר אליאס, ושל אלי סהר משלימים חוליית התקפה נהדרת שמסקרת את גמר הגביע מכל הכיוונים, חוץ מהכיוון הצפוי והבנאלי. שאפו.

גם איזור הכדורסל לא מאכזב. אבי סגל מחפש את מי ש"יציל את המציל". טורו על צביקה שרף ללא ספק מהנה ולמרות שנושא מכבי נלעס עד מיאוס בשבועיים האחרונים, סגל גורם לקורא להרגיש שזוהי הפעם הראשונה שהוא שומע על הנושא. אולי בהשראת ייגר, או שמא בפחדנות מעו"ד שי אליאס, לא ברורה הסיבה מדוע בכתבה המעולה על בחירת אנשי הכדורסל של העשור מי שמקבל את הקרדיט הוא "כתב ישראל היום". עמית לוינטל הוא ללא ספק הדובדבן בקצפת החינמית של אדלסון וכתבתו המעניינת על ספרטה פראג ללא ספק חותמת את המדור עם טעם של עוד.

במדור הספורט של הארץ קיבלה את פניי כתבתם של משה בוקר ויניב קובוביץ' "משומשת במצב טוב חייבת להימכר". הכותרת גדולה, אך טבעתי בבליל המילים שמילאו את הכתבה המקיפה, שלטעמי, עייפה מאד את הקוראים ולא הצדיקה את הכותרת המעולה. לעומת זאת, מתן קרקוב בכתבה נהדרת על תפקידו של גיורא שפיגל בבית"ר שופך אור על מהות תפקידו (או חוסר תפקידו) של היועץ בבירה. בדקה ה-63' עוזי דן הצליח לעורר בי משהו עם כתבה טובה על ראיין גיגס ופרישתו המתקרבת, מעבר לכך שום דבר מעניין.

במדור הספורט של מעריב מנסים להתאושש מפרשת ייגר, אך הכותרת, "משחק חייו", עם תמונתו של שמעון גרשון מניף גביע במדי הפועל ת"א שלחה אותי לבדוק את תאריך העיתון שמא רכשתי עיתון שיצא מהארכיון של רחוב קרליבך. הכפולה על גרשון בפתיחת העיתון לא קשורה לכלום. עם כל הכבוד לעבודתו הרבה של יניב טוכמן, אני הפסקתי לקרוא באמצע. גרשון כבר פגש את הפועל ת"א לפחות שש פעמים בשנתיים האחרונות כך שהכתבה אינה מגיעה בעיתוי הנכון. חגי סגל ועופר שלח בכפולה אמצעית נותנים פייט ראוי לחינמון בניתוח על התדרדרותה של מכבי תל אביב כולל סטטיסטיקה מעניינת שחושפת עוד טפח במצבה העגום של מכבי. מברוק לגולן גם על כך שמגמת אי הזנחת ענפי הספורט הזניחים ממשיכה במדורו. עמוד אחד, אחורי ככל שיהיה, הינו די והותר בכדי לסקר בצורה טובה ויפה את משחק הכדוריד מאמש, כמו גם את סיפור אליפות הכדורמים וכדורסל הנכים. פרס המקוריות ללא ספק נוחת ברחוב קרליבך, ההתייחסות הראשונה של מעריב לפרשת ייגר מופיעה דווקא ב"מכתש" בעמוד האחורי, אך אינו מדבר לקורא הממוצע.

בידיעות עמדו בציפיות. "ועידת הנשיא" צועקת הכותרת המשעממת כשברקע בנאדו ובאדיר לוחצים ידיים. הסיקור של גמר הגביע יצא מוצלח איכשהו בזכות ארבעה טורים לא שגרתיים. טועמה וברק יצחקי בגיזרת השחקנים ויהודה יערי ויהונתן משעל בגיזרת האוהדים. חבל מאד שלא הצליחו למצות את הנושא דרך כתבים מהבית. בגיזרת הכדורסל, אריה מליניאק במילון המונחים לכישלון מכבי תל אביב מצמק מעט את הפער ממעריב והחינמון. הראיון של נדב צנציפר עם פיני גרשון אינו מחדש דבר, היות שהמאמי מבית בסר הביאה בדיוק את אותם דברים אמש בתכנית הרדיו ובאתר שלה (יצאתי מזה בסדר, לא?).

לפניות, טענות, מענות, הערות והשגת כתובות IP :

themistopoloi@gmail.com

מודעות פרסומת

Written by תמיס

מאי 13, 2008 בשעה 2:16 pm

16 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. תודה.

  דואב/ת

  מאי 13, 2008 at 2:45 pm

 2. מה אתה מתעסק עם שטויות כמו טבלאות של ליגות בכדוריד וכדורעף כשיוסי מילשטיין ההורס והמהמם שתה קפה בתל אביב ודיבר בנייד במשך שעה שלמה!!! איזה תותח! איזה עסקים הוא עושה שם!!!
  גם פליקס חלפון שישב בכלא נצפה מגרד באשכיו ושלומי מלדיני חיטט ארוכות בחטמו ומצא שם נפט ובכך פתר את משבר האנרגיה למשך ה20 השנים הבאות.

  עם ישראל חי!!!

  ארתור הלוחם

  מאי 13, 2008 at 2:46 pm

 3. מצטרף לארתור. מה שהכי חשוב זה שמיכל גרונדלנד עשתה פיפי בשירותים של בנק וכשיצאה מהבית שימוש גילתה שאין היה מים בברז. כרטיס אדום לבנק!!

  אייל ברקוביץ' הקוסם הלך עם הילד שלו ברחוב, פתאום הילד אמר אבא אני רעב, אייל מהר רץ לקיוסק וקנה לו בייגלה עם חור באמצע וקצת מלח מסביב. איזה מאמי!

  מוני פנאן ההורס התעטש פעמיים רצוף ביציאה מהאימון בנוקיה. בנות גליצ'ים שולחות לו בריאות והחלמה ארוכה, מאמי אל תשב יותר בלי סוודר במרפסת!!!

  ולסיום כרטיס צהוב חזק לבועט נשוי שנצפה במועדון לילה לפנות בוקר כשהוא צמוד להורסת אחת, לא נשמנו אבל מאמי תיזהר כי האחיין של הצמודה שלך עובד שם בתור שוטף צלחות!!! ואוו רק שלא ילשין לה!!!

  קולולולו

  מאי 13, 2008 at 2:53 pm

 4. בסקירת מדור הספורט של מעריב כתבת ששמעון גרשון פגש את בית"ר שש פעמים, ואני מניח שהתכוונת לכתוב שהוא פגש את הפועל.

  חוץ מזה – אחלה סקירה, טבלאות הכדוריד/עף הן פשוט גדולות מהחיים. דוגמה לכל העילגות והרשלנות של אתר ההשמצות והתביעות.

  צ'אק נוריס

  מאי 13, 2008 at 2:54 pm

 5. קולולולו – הרגת אותי מצחוק ובגללך עשיתי פדיחות במשרד. עכשיו כל המשרד מדבר על חתיך הורס שישב באמצע המשרד וצחק עם דמעות ובקול גדול, גליצ'ית שמעה שהוא גם פנוי!!

  צ'אק נוריס

  מאי 13, 2008 at 2:57 pm

 6. צ'אק נוריס – תודה על ההערה.
  קולולולו – מצטרף לצ'אק הצלחת לגמור גם אותי מצחוק.

  תמיס

  מאי 13, 2008 at 2:58 pm

 7. על ייגר כתבתי שברור שהוא ממעריב או מישראל היום וצדקתי. גם לגביך ברור שאתה קשור לשיראל היום, למעשה כנראה שרביב שכטר ממנה חברים שלו כמחליפים שיהללו את המדור שבו הוא עובד.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מאי 13, 2008 at 2:58 pm

 8. על ייגר כתבתי שברור שהוא ממעריב או מישראל היום וצדקתי. גם לגביך ברור שאתה קשור לשיראל היום, למעשה כנראה שרביב שכטר ממנה חברים שלו כמחליפים שיהללו את המדור שבו הוא עובד.

  דני

  מאי 13, 2008 at 2:59 pm

 9. דני – מה בדיוק הקשר בין רביב שכטר, לשעבר עורך וואן, לבין שלמה מן, עיתונאי ותיק שעבד בידיעות ומעריב? העיקר להשמיץ?

  צ'אק נוריס

  מאי 13, 2008 at 3:15 pm

 10. אולי כבר מספיק עם הדאגה שלך למכבי,
  חאלס….
  בסדר אתה אוהד הקבוצה, אבל רוב אוהדי הספורט בארץ (והדגש הוא על אוהדים לא טרמפיסטים). שונאים אותם, ומותר לרדת עליהם…

  joe

  מאי 13, 2008 at 3:15 pm

 11. לדני האנונימי – זה בדיוק הבעיה של חשיפת כותב הבלוג, והסיבה שייגר לא נחשף בזמנו וגם לא היה הצריך.

  מסכים עם הביקורת? סבבה. לא מסכים? תכתוב למה אתה לא מסכים ולמה ישראל היום לא טוב.

  מה זה משנה איפה הוא עובד? כולנו קיבלנו ראש ושכל שאנחנו יכולים להשתמש בהם בצורה ביקורתית. בוא נפעיל אותם במקום לעסוק בגופו של אדם.

  מוז

  מאי 13, 2008 at 3:17 pm

 12. אחלה פוסט. כיף שכשכולם פורשים ובורחים אתה נישאר איתן. אל תישבר. אגב, רק שלא יהיו אי הבנות תמיס, אתה עובד במערכת אחד העיתונים?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מאי 13, 2008 at 3:35 pm

 13. נראה לך שהוא יענה על זה? החוקר הפרטי צריך להצדיק את השכר שהוא מקבל, לא? למה לצמצם את רשימת החשודים לעובדי מערכות העיתונים?

  דוד

  מאי 13, 2008 at 3:50 pm

 14. (-:

  תמיס

  מאי 14, 2008 at 12:36 am

 15. אני לא רואה בבלוג(בינתיים) שום מידע פנימי שיכול להיות קשור איכשהו למערכת עיתון, ולכן אין זה רלוונטי אם תמיס הוא חבר במערכת מסויימת או לא.

  והאמת היא, שגם אם הוא חבר בישראל היום, הוא ביקר אותם(עד כה) בצורה עניינית מאוד – לפעמים הגיליון ספורט של ישראל היום לא רע בכלל, ואפילו מצויין(רק חבל, שכמו "ספורט הארץ", הם מקדישים מספר כה מועט של עמ' לעניין(בעצם אני חוזר בי, ב"הארץ" זה ברואדשיט, זה בערך הכמות מילה של ספורט מעריב/ידיעות)) ולפעמים הוא די משמים.

  כמו ליגת העל… -_- (רק שהיא אף פעם לא מצויינת, אף פעם)

  anorex

  מאי 14, 2008 at 2:54 am

 16. ד"א תמיס, חבר שלי(יותר נכון מכר) עובד במערכת One.
  אין לו יותר מדי סיפורים עסיסיים לחלוק, חוץ מכך שגברת התוכן היא… אקסנטרית, בלשון המעטה.
  אה והוא אמר לי שOne מגלגל מיליון ש"ח לחודש, אבל נדמה לי שמדובר בידע כללי וידוע לכל.

  anorex

  מאי 14, 2008 at 2:56 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: