עומדים בשער

ביקורת על תקשורת הספורט

מסע הליקוקים נמשך

with 20 comments

* ראשית אתנצל שוב על כך שהגליץ' המרעיש שברשותי עדיין לא פורסם, אני מעדיף לבדוק ב-100% שהנושא נכון ורק אז להעלותו לפוסט, עימכם הסליחה. בעניין נוסף, בימים האחרונים קיבלתי מספר מיילים הנוגעים לעניין אישי בחייה של אופירה אסייג. כפי שהשבתי למקורותיי אני מודע לסיפור, אך מתוך כבוד לצינעת הפרט ולאופירה כבת אדם, החלטתי שלא לכתוב את הידיעה בפוסט.

אחרי שאמש העלתי את נושא ה"בוזגלק" על סדר היום של הבלוג. החלטתי לקחת את בוזי ג'וניור כפרוייקט מיוחד ומדי יום אבצע מעקב על איזה ליקוק קיבל מאור ואיפה מאתר "הפירגונים והתחנפויות". אחרי "הבלעדיות" בפרסום הסתמי מאמש (2 מיליון דולר על מחצית מהכרטיס שבכלל לא שלו), הגיעו שני נדבכים נוספים במסע לליבו של האב. כהרגלם בקודש העלו אופירל'ה ודורון בן דור עוד "פרסום ראשון" בנוגע לחוזה החלומי של בוזגלו, אז לידיעתך אופירל'ה, לא שזה מצדיק, אך לשחקנים נוספים יש חוזים בסדר גודל כזה. אז על מה בדיוק המהומה? ואם זה לא מספיק, אז הסקר הבא שנפתח אמש באתר ה"בוזי תסלח לנו" שובר שיא חדש בהתנהלות המבישה שלו.

    

מאמן חדש לכפ"ס?

בתחילת השבוע כתבתי על חוסר ההצלחה של אלי אוחנה בהפועל כפ"ס ועל העובדה שבאתר הבית שלו ושל אופירל'ה הוא לא זוכה לביקורת. פרק נוסף בסאגת המאמן הכפר סבאי הגיע אתמול בצהריים ל-Ynet בכתבתו של עדי סרדס. העורך לא הבין את דבריו של טביב ובמקום לקשר את הכותרת לכך שהיו"ר הירוק ניסה לעודד את רוחם של השחקנים ("צריך להרים את הראש") הוא כנראה חשב שאוחנה בדרך הביתה והבוס הירוק התחיל לחלק הוראות טקטיות לשחקנים לקראת המחזור המכריע בשבת.

 

קצת דיוק, רבותיי

מברוק לקרית אתא על העלייה לליגת העל בכדורסל. ב-Ynet סיקרו את אירועי השניות האחרונות, אך נראה שהם ראו משחק אחר לגמרי. זה היה רחוק משניה לסיום ובכלל לא הייתה הוצאת חוץ כושלת. 6.9 שניות לסיום כשנתניה עמדה על הקו, החטאה, מלחמה על הריבאונד, ריבאונד של נתניה, השחקן של נתניה זורק את הכדור על שחקן של קרית אתא אבל הקרית אתאי משתלט על הכדור, יוצא למתפרצת, נניקשווילי רץ לפחות 3 שניות וכשנותרה שניה וחצי לסוף זרק לשלוש מ-10 מטרים. חפשו את ההבדלים בין התיאור הזה, לכתבה המצורפת.

 

מספיק ללמוד דברים רעים

לצערי, אני שוב מתעסק עם הדברים הרעים שעושים בעריץ. אחרי שני "פרסומים ראשונים" (מאיפה לעזאזל צצו הפירסומים הראשונים הללו? עד לשבוע האחרון לא היה להם זכר ברחוב קרמניצקי..) מלפני יומיים הגיע אמש עוד אחד והפעם הוא באמת בושה וחרפה. כל הכתבים מקבלים הודעות ומיילים מדובר הקבוצה, אייל חטב, על כל עדכון של הקבוצה. גם אמש קיבלו הכתבים הודעה על המינוי של גיא לוי. וחסרי הבושה בעריץ מתגאים "בפרסום ראשון".

 

ובנימה אחרת, רציתי להגיד מילה טובה על השידורים של השבוע האחרון (חוץ מיום א'). אף משחק N.B.A לא זלג לערוצי הלייב, משחקי הליגה הארגנטינאית יחזרו ביום שבת למרקע החינמי והשידור של גמר גביע המדינה לנוער בערוץ הלייב בהחלט לגיטימי (אינו זלג משום מקום) ומשרת את האוכלוסיה שכן משלמת.

מעיתוני היום:

הציפייה למשחק הכדורסל המעניין ביותר שנערך בליגה הישראלית מזה כ-15 שנה בהחלט הוליד כמה הברקות בעיתוני הבוקר. שלושה מדורים הביאו לנו הבוקר את סיפור המשחק מזוויות שונות שלא היו נכתבות לקראת עוד גמר פיינל פור ישראלי בעבר. היחיד שנותר מחוץ למשחק היה המדור של ידיעות אחרונות אשר הגיע לערב השיא של הכדורסל הישראלי עם מחלקת כדורסל של שניים וחצי אנשים שבילו כך נראה את הימים האחרונים עם הלשון בחוץ. במושגים של איגרוף ולמרות שזו לא המטרה העיקרית של שלושת העיתונים האחרים, ההשוואה בין ספורט ידיעות לכל אחד מהמוצרים שהנפיקו ישראל היום, הארץ ומעריב משולה למתאגרף שעדיין סופג מהלומות בעודו על הקרשים…

"משחק חייהם" הכריזה הכותרת בשער העיתון, ואכן משם והלך בידיעות מתעסקים במשחק עצמו, לא זזים יותר מידי במרחבי הזמן או הרגש, הכל מכוון להיום בערב ללא שום הסתכלות על ההשלכות לכאן או לכאן של ניצחון דורסמני או מכביסטי. הכפולה הפותחת של מליניאק היא במילים עדינות עלבון לכל חובב כדורסל, שלב ההשוואות בין עמדות המשחק של שתי הקבוצות כבר מיצה את עצמו בשידורי הטלוויזיה ומליניאק, כותב מוכשר בדרך כלל יכל להנפיק מעצמו הרבה יותר לו היה מתעסק בדברים אחרים. סיקור האימונים של שתי הקבוצות מאמש נעשה בצורה טובה, אך לא יותר. שני הדברים שבזכותם אולי שווה להרים את העיתון הבוקר הינם הטור של רז שכניק שנפרד מניקולה וויצ'יץ' שכנראה יעזוב בסוף הערב את מכבי לתמיד והראיון הקצרצר של נדב צנציפר עם ליאור לוי הקפטן הכי לא מוכר בליגת העל שעשוי להניף הערב את צלחת האליפות של הפועל חולון. אציין לטובה הפעם את עניין העימוד של העיתון שכן כתבת ה-NBA (שווה הצצה) מופיעה מיד לאחר סיקור הכדורסל, באשר לסיקור לקראת מחזור הליגה הקרוב אומר כי אפשר לקרוא חומרים הרבה יותר טובים במקומות אחרים הבוקר. למזלו של העיתון הוא היה היחיד הבוקר שהשקיע בכתבת צבע חביבה על מחנה האימון של אנשי צ'לסי שבאו לבחון ולהדריך ילדים  ביפו. למה כן? בגלל כתבת המופת של מנחם גנץ ממחנה נבחרת איטליה. למה לא? בגלל כל מה שכבר כתבתי וגם בזכות הקידום שניסתה רשת לעשות לתוכנית רוקדים עם כוכבים שתשודר הערב ובה יככבו בין היתר אבי כהן ואורן סמדג'ה, צהוב, ופשוט מיותר.

החבר'ה בקרליבך ודאי מסתכלים הבוקר על יריביהם העיקריים ומחייכים, מדור הספורט שלהם הוא מוצר הרבה יותר מוגמר מזה של ידיעות אך יש בו חסר אחד גדול – הוא נכתב כולו במחשבה על מדור הספורט של מחר. "הכיסא המתנדנד" מספרת הכותרת בשער שעליו רואים את שמעון מזרחי יושב בפנים חתומות. הניסיון לעשות גליון מיוחד ובו לדון בכל הבעיות שעלולות לעלות לפני השטח בסיום המשחק הערב אם וכאשר מכבי תפסיד הוא ניסיון מעניין של לקיחת צד בפרשנות שמעבר למשחק, אך הוא עוד עלול להתפוצץ ליואב גולן היישר בפנים. את ארבעת העמודים הראשונים של העיתון הפקיד גולן לנבחרת פרשני הכדורסל המיומנת שלו כשגם אבי רצון בא לביקור, כבר רשמתי זאת בעבר, אך אחזור על זאת שוב, בעולם אינטרנטי שבו כולם יודעים הכל תוך דקות כך אמורה להיראות העיתונות של מחר, מפרשנת ופחות מדווחת…הטורים עצמם לא אחידים ברמתם, בעוד שטורו של חגי סגל שופע באינטרסים קטנים והטור של אביב לביא מנסה לדון ב-21 דברים במעט מאד אינצ'ים דווקא הטור של עפר שלח מציג פרשנות שמנסה לבחון את המפתחות של המשחק, לא משהו שאיש מאיתנו לא ידע, אך כאן היא מוגשת בעפר שלחיות ששווה קריאה.

אם בשווה או לא שווה עסקינן, אז אומר כי אפשר להתעכב על סיפור ההפסד האחרון של האליפות של מכבי כפי שמביא אותו רון עמיקם הבוקר בעיתון ( בידיעות יש כמה מילים זחוחות של עמית גל בנושא שלבטח נלקחו כלאחר יד כאשר הבינו במוזס שבמעריב תהייה כתבה כזו הבוקר) פשוט מאד כתבה טובה. אבי רצון הוא ההפתעה הגדולה בסיקור שלקראת הגמר, פרשן הכדורגל שמאוהב בעצמו ובארץ המגף מצליח הבוקר לכתוב את הכתבה הכי מרתקת בעיתונו כשהוא דן בנושא הנהלת מכבי והפיצוץ הקרב ובא בתוכה. ניכר כי לקראת כתיבת הכתבה רצון לא הסתפק רק בלפרשן, אלא עשה עבודת מחקר קטנה ויעילה שבהחלט עושה סדר בבלאגן. ערן סורוקה ויצחק ויסהוף סוגרים את חמשת עמודי הצבע לקראת הגמר עם כתבת פרופיל טובה על אלטון בראון ובכך מעניקים לחולון מספיק מקום במדור של הבוקר. מה שעוד בולט במדור של מעריב הינו כי בניגוד לעיתונים אחרים שם לא זנחו את מחזור סיום העונה בליגת העל ואליענה שפר הצליחה לחזור מכפר סבא עם כתבת עומק מעניינת על הקשר בין אלי אוחנה לקבוצתו. הידיעה של א. טבק על בניית שני אצטדיונים חדשים באזור תל אביב כתחליף לאצטדיון ר"ג לא נראתה בשום מקום אחר הבוקר – יש מקומות בהן היו מתגאים בה בפס אדום. למה כן? בגלל נקיטת העמדה והטיפול בגמר. למה לא? כי היורו מתקרב ובמעריב טרם הפנימו את הידיעה הזו (כמה שורות לא מספיקות ידידיי).

ב"הארץ" ניכרת כוננות מהפכה, הכתבה הפותחת של עופר מתן מנסה לספר בפעם המי יודע כמה את סיפור חייו של מיקי דורסמן, לכאורה רעיון טוב לאור העובדה שהערב יכול להיות שהאיש ייכנס לספרי ההיסטוריה של הכדורסל הישראלי, אך מקריאה מעמיקה יותר אפשר לומר שמי שמעורה מעט בספורט ובחברה שלנו לא נפל מהכיסא בעקבות מיחזור ההיסטוריה של מתן. שני טורי הפרשנות הנלווים לגמר של אודי הירש ואלעד ליפשיץ אשר מצליחים לשיטתם לתפוס את עמדות הרגש של המאמנים רגע לפני הגמר, ניסיון מעניין שעולה בצורה בינונית על הדף. דווקא ביום שכזה הפקירו ראשי העיתון עמוד שלם (עמוד 2 במדור) מודעות של שתי חברות גדולות, סוג של יריקה בפניהם של הקוראים? אולי לא ממש יריקה, אבל בהחלט מהלך שצורם לעין. לאור המודעות ניסו בעמוד שלוש לדחוס כמה שיותר ידיעות, האמת מרוב הבלאגן קשה שלא להעביר עמוד. העמוד האחורי משלים בניוז את האווירה לקראת הערב, לא משהו שלא ראינו בשום מדור אחר ונשאלת השאלה מדוע נדחק טורו של ארז מיכאלי שטוען כי דבר לא ישתנה בכל מקרה בליגת העל הערב לעמדה זו? למה כן? בדיוק כמו בעניין של מעריב, בגלל דרך הפרשנות לגמר. למה לא? כל מי שאינו חובב כדורסל לא ימצא הבוקר נחמה בשלושת העמודים שמגיעים מהארץ.

בישראל היום מנסים לתפקד הבוקר כאח הבוגר שמאמין בהפתעה הערב, אך מזהיר את כולם כי אם וכאשר זו תתרחש יהיה מדובר במהפך סמלי ולא במהפכה. כתבתו של עורך המדור אלי סהר (טובה ככל שתהיה) מכה את עיריית חולון על כך שאינה מספקת מטרייה כלכלית לקבוצה. הכתבה הינה המשך ישיר לטענה שבכותרת המדור דיינו אי אפשר שזו תהייה מהפכה של ממש… השאלה היא האם תזמון הכתבה נכון? האם סהר לא יכל לחכות עד למחר? סליחה, יום ראשון? העיסוק בפיינל פור הישראלי מנע מהחינמון להתעסק בכדורגל הישראלי, זו החלטה אמיצה ומסוכנת גם יחד שכן יש אנשים שכדורסל אינו בראש עניינם וציפו למעט כדורגל ישראלי מהחינמון. משלא קיבלו אותו ערב מחזור הליגה המותח של העונה אינני יודע אם ישובו לקרוא את המדור ביום ראשון לתשומת ליבם של האחראים לדבר…למה כן? בגלל הטור המצויין של רונן דורפן שדן בסוגיית רונאלו ומנצ'סטר יונייטד בצורה רצינית ומעניינת תוך שהוא מכניס לכל מתחריו כשהוא מזכיר את חוק וובסטר עליו הוא פרסם ראשון בתקשורת הישראלית. למה לא? כי אם אתה אוהד בני יהודה, מ.ס. אשדוד, מכבי פ"ת או הפועל כפר סבא ורוצה לבחון את ההכנות של קבוצתך לקראת רגע האמת שלה לא תמצא מילה עליה פה.

השדר של המדינה

טורניר היורו והאולימפיאדה מתקרבים אלינו בצעדי ענק, מה שאומר שעוד שנייה נהייה מוקפים באינספור שידורים חיים טלוויזיונים. לאור האירועים החלטתי לעלות בשבוע הבא פוסט מיוחד ובו אתייחס לשלל השדרים בארץ. מי שיש לו דעה בנושא מוזמן לכתוב טור אותו אפרסם.

לפניות, טענות ומענות themistopoloi@gmail.com .

מודעות פרסומת

Written by תמיס

מאי 29, 2008 בשעה 11:27 am

20 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. הכתבה של רון עמיקם על שחזור המשחק בגליל בו מכבי הפסידה את האליפות אחרי שנות דור היא מופת ודוגמה איך צריכה להתנהל עיתונות עכשווית. אין תחליף לעומק ולידע של רון עמיקם. גם בכדורסל הבחור הזה שולט. צריך להוריד בפניו את הכובע. אני מעריך שספרו על מאה החלוצים הגדולים בישראל יהיה הלהיט הספורטיבי בשבוע הספר. רוצו לדוכנים.

  הבן של הרצל

  מאי 29, 2008 at 11:37 am

 2. בוא הנה,אתה טמבל לגמרי. תפרוש כבר.

  רוקי5

  מאי 29, 2008 at 11:39 am

 3. גם בישראל היום נפרדים מניקולה וויצ'יץ': אבי סגל בעמוד 24 מצד ימין

  סלים וארזה

  מאי 29, 2008 at 11:40 am

 4. לגבי אותו עניין אישי של אופירע, מקובל ומובן שאתה לא רוצה לכתוב על זה, רק הייתי מציע שמי שיודע שיכתוב זאת בתגובות.
  הרי בוואן אפשר לכתוב בתגובות, ללא הפרעה, מי בגד במי, מי שכב עם מי, מי שלישיה, איזה ערבים צריך להרוג ועוד דברים איכותיים. עיתונאות למופת.

  אז יאללה, מי שיודע- לשפוך.
  אולי זה יגרום לה לשנות משהו באתר המסריח שלה ולהבין שמאחורי ידיעות או גליצ'ים יש נפשות.

  יונתן

  מאי 29, 2008 at 11:41 am

 5. שכחתי שבישראל היום טוד וורניק רומז על האינטריגות שיש באיגוד השופטים שמונעים מהם לשים את הטובים ביותר שאפשר בגמר

  סלים וארזה

  מאי 29, 2008 at 11:43 am

 6. חתולים, חתולים גדולים וירוקים.

  ארטישוק הנקמה

  מאי 29, 2008 at 11:43 am

 7. תמיס,

  כתבת שרק רז שכניק נפרד מניקולה וויצ'יץ', אבל גם אבי סגל נפרד ממנו בתור טוב מאוד לדעתי בישראל היום.

  אחד

  מאי 29, 2008 at 11:46 am

 8. לא הבנתי מה הבעיה בכתבה על טביב ואוחנה? תוכל להסביר?

  יוסי

  מאי 29, 2008 at 11:47 am

 9. יונתן אני מסכים שצריך ללמד את הזבל הזאת לקח, אבל אם מדובר בבגידות, הפלות ולכלוכים אז סחתיין לשפוך, אם מדובר בענייני פיטורים וסכסוכים עם עבריינים עוד יותר טוב, אם מדובר במחלה ממארת אז אנחנו חייבים לקוות שתצא מזה.

  דורי

  מאי 29, 2008 at 11:51 am

 10. מסכים לגמרי, דורי.
  אין לי מושג במה מדובר. מובן שאם מדובר במשהו רפואי, אז רק בריאות.(ואין טעם לפרסם)

  יונתן

  מאי 29, 2008 at 11:59 am

 11. בקשר למידע על אופירע, אני מבקש מכל מי שיודע דבר בנושא לא לפרסם על זה כלום פה.

  זה לא מכובד. אנחנו יותר טובים ממנה ולא נרד לרמה שלה.

  אני נפגעתי מאופירע לא פעם אבל זה באמת נושא אישי וכואב שלא קשור לספורט.

  ברוס לי

  מאי 29, 2008 at 12:04 pm

 12. כל הכבוד לאתר הגליצ'ים והמקורבים, שחוסך למשפחת בוזגלו הוצאות מיותרות. בבית בוזגלו כבר שכחו איך נראה נייר טואלט לאור העבודה היסודית שעושים אצל הגליצ'ים.

  לא מבים מה אתה מחלק מחמאות לערוץ הספורט. את הגזל שלהם הם כבר עשו השנה. יש בסך הכול איזה 2-3 ליגות פעילות בקושי אז להתמוגג מזה שהם מקיימים את מה שהם מחוייבים לעשות לפי החוזה שלהם? על זה מחמאות?

  שאלה למליניאק- ממתי וויצ'יץ משחק פאואר פורוורד ומוריס משחק כסנטר? אגב אם מוריס אי פעם ישחק בNBA אז הוא במקרה הטוב ישחק שם 3 או 4 כי הוא לא מספיק פיזי וחזק (שישאל את באסטון א הוא רוצה)

  ארתור הלוחם

  מאי 29, 2008 at 12:08 pm

 13. לא בדיוק ברור מה רצית להגיד על סיפור טביב ואוחנה. לא פעם אתה נופל בקוהרנטיות של הדברים שאתה כותב. בכל מקרה נהיה פה משעמם רצח….

  נמר של נייר.

  מאי 29, 2008 at 12:11 pm

 14. כמה דברים, ראשית כל הנושא של אופירה, מישהו יודע מה שהוא? על מה הבן אדם מדבר? דבר שני חברים הוא מבקר תקשורת ספורט הוא עושה זאת בפלטפורמה פתוחה ואתם מוזמנים לקרוא אבל הוא לא עובד בשבילכם. לא אוהבים אל תבואו. לי אישית נראה כי כל המתלוננים הם שליחיה של אופירה.

  אלי

  מאי 29, 2008 at 12:16 pm

 15. מישהו מוכן לעזאזל לספר על מה הגליץ'? מקווה בכל מקרה שזה לא עניין בריאותי חליללה.

  זאב וולף

  מאי 29, 2008 at 12:42 pm

 16. פרסום ראשון, בנוגע לאופירל'ה.

  טוב יעשה תמיס אם נשאיר את ענייני הפרסום הראשון לאחרים. טוב יעשה תמיס אם ימחוק תגובה שבה יהיה יחס לנושא.

  טוב יעשה תמיס אם תהיה לי סיבה לכתוב שוב תודה.

  דואב/ת

  מאי 29, 2008 at 1:29 pm

 17. תמיס,
  נמאס כבר מההתעסקויות ב"פרסום ראשון".
  כבר הבנו שכל הנושא הזה מבזה את מי שמתעסק איתו, בין אם אלו האתרים השונים שמעלים את הפירסומים האלה ובין אם זה אנחנו שקוראים אותך מדווח על זה.
  בוא לא נתעסק עם זה יותר. אני כבר הרבה זמן מדלג על מה שאתה כותב בנושא. הבנו ,אופירע מפרסמת תמיד ראשונה, הכל אצלה בלעדי, והיא יודעת הכל…

  טאז

  מאי 29, 2008 at 4:08 pm

 18. חדי העין יכלו לזהות היום גליץ' של רענן כץ לכיוונו של שמעון מזרחי בכתבה הזאת בוואלה – http://sports.walla.co.il/?w=/3784/1289785 – הוא טוען שהפרסום בידיעות אחרונות על מועמדותו של הנפלד לתפקיד המנכ"ל היה שקרי ואינטרסנטי והודלף על ידי מישהו מההנהלה שהוא לא פדרמן (כלומר מזרחי). אך מפתיע שרפאל נאה שוב משמש כפלטפורמה של מזרחי להשגת מבוקשו, תוך זלזול מתמשך בקוראי העיתון, שאוכלים את השטויות שלו כבר שנים

  שירקין

  מאי 29, 2008 at 4:55 pm

 19. תמיס, אני מעריך אותך מאוד, בגלל שהורדת את התגובות הנבזיות שנכתבו נגד אופירע. אני משוכנע שהדברים שנכתבו נכונים אבל, כמו שציינו פה לפני. עליך להתעלות והתעלת. אנחנו לא רוצים להיות דומים לה. אולי גברת תוכן תלמד ממך משהו.
  סוף שבוע נעים.

  פופיק ארנונה

  מאי 29, 2008 at 7:26 pm

 20. ומישהו יכול להסביר מדוע נושלה בקי גריפין מתפקיד כתבת הקווים של מכבי ונזרקה לסקר את בני השרון שלשום ואת חולון היום? האם שמעון קובע גם את שיבוץ אנשי הקווים של ערוץ 10?

  שירקין

  מאי 29, 2008 at 7:47 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: